1x DELL PowerEdge R7525, s procesorem 2x AMD 7763 2,45GHz 64C/128T, 1024GB RAM, diskové pole RAID5 SSD 50TB, síť 2x10Gb/s (Studenti, zde provozují virtuální počítače na platformě Proxmox)
Ve spolupráci se společností MSD Czech Republic připravila naše škola pro studenty 3. ročníku workshopy na téma „ Dark side of data science with examples from “Weapons of math destruction" and „ Mastering Full Stack Engineering“
Workshopy budou probíhat dne 11. 6. 2024 přímo v prostorách společnosti MSD Czech Republic s.r.o.
Workshopy budou probíhat v anglickém jazyce.
Program proposal:
10:00 – 10:15 - Welcome to MSD & company introduction – Bara Maroto, Doležel Jiří
10:15 – 11:00 - Dark side of data science with examples from “Weapons of math destruction" – Justina Ivanauskaite
11:00 – 11:15 - Coffee break
11:15 – 11:55 - Mastering Full Stack Engineering - KUZMENKOVSK ALEXANDR
11:55 – 12:10 - Building visit – Bara Maroto / interns
Dne 31.5 2024 se na Vysočanské radnici uskutečnilo slavnostní předání maturitních vysvědčení. Všem maturantům blahopřejeme! Fotky z předání naleznete zde
Ve spolupráci se skupinou ČEZ, proběhne na naší škole dne 17. 5. 2024 interaktivní vzdělávací program s odborníky na energetiku „Setkání s energií“.
Studenty čeká nejen debata o hlavních tématech současnosti i budoucnosti energetiky s předními českými odborníky z praxe. Studenti také zažijí ReakTour – brýle s prohlídkou nejstřeženějších míst Temelína a Dukovan ve virtuální realitě. Celá třída se tak podívá až k reaktoru, dovnitř chladicí věže nebo na velín, odkud někteří naši lektoři jaderky řídí. Chybět nebudou ani unikátní fyzikální pokusy, ukázky a rekvizity.
Přednáška proběhne v učebně fyziky (03).
Termíny:
Třída P1.A - 17. 5 - 8:00 – 9:30 hod.
Třída P1.C - 17. 5 - 10:00 – 11:30 hod.
Třída T1.B - 17. 5 - 11:50 – 13:30 hod.
Organizační zajištění a pedagogický dozor: Mgr. Petr Mašek
Dne 17. dubna 2024 (středa) navštíví žáci 2. ročníku divadelní představení Peter Black – a new beginning. Představení je v anglickém jazyce a koná se v divadle U Hasičů, Římská 2135, Praha 2. Začátek představení je v 11,40 hod. V uvedený den mají žáci výuku 1. a 2. vyuč. hodinu. Následně se shromáždí v 10,00 hod. v kmenové učebně, odkud se s pedagogickým dozorem přesunou do divadla.
Dne 29. února 2024 se uskuteční beseda (přednáška) s naším absolventem Davidem Sibřinou, který pracuje jako Virtual Reality Specialist for Surgical Planning ve společnosti IKEM a zároveň dokončuje doktorské studium „Medical Visualisation“ na univerzitě „Durham University“ ve Velké Británii.
Žáci 3. ročníku absolvují seminář na téma zdravý sexuální život, pohlavně přenosné choroby, menstruace a menstruační cyklus, antikoncepce, plánované rodičovství - těhotenství, porod, potrat a mnohé další.
Seminář bude obohacen o problematiku nádorového onemocnění varlat a prsou a prevenci samovyšetřením.
Speciální 2-hodinový blok pro všechny naše dívky bude úzce zaměřen na podrobnější informace v této oblasti.
Soukromá střední škola výpočetní techniky organizuje pro zájemce o studium přípravné kurzy - „přijímačky nanečisto“. Zájemci si mohou vyzkoušet úlohy z Českého jazyka a literatury a z Matematiky, jejichž obdoba se může vyskytnout v jednotné přijímací zkoušce. Úlohy budou následně vyučujícím vysvětleny. Kurzy jsou určené pro uchazeče, kteří podají přihlášku na naši školu a jsou zdarma.
Přípravné kurzy v roce 2024 budou opět organizovány distančně.
Na naší škole se uskuteční od 16. 1. 2024 šachový turnaj. Zúčastnit se mohou pouze studenti SSŠVT přihlášeni na akci. Přihlašování na turnaj bude probíhat od 3. 1. do 11. 1. 2024. Kapacita akce je 20 studentů - hráčů. Veřejnosti ani dalším studentům nebude na zápasy umožněn vstup. Turnaj bude probíhat cca 6 týdnů, vždy ve středu od 14,15 do 15,15.
Vybraní žáci 2. - 4. ročníku a ostatní nadšenci zimních sportů se od 2. - 5. 1. účastní lyžařského a snowboardového zájezdu v horském hotelu Vltava - Strážné v Krkonoších.
16. listopadu 2023 se naše škola opět zúčastnila mezinárodní soutěže Best in English. Test se skládal z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B2 – C1 dle společného evropského referenčního rámce.
V České republice jsme se umístili na 49. místě z 292 škol,jsme třetí ze středních odborných škol. Ve světě na 124. místě ze 702 škol a 34 zemí (24 343 studentů). více
Naši studenti vyrazili na poznávací zájezd do Velké Británie. V neděli odpoledne vyrazili směr Londýn, kde navštívili Tower of London, Katedrálu sv. Pavla, Tower Bridge a mnoho dalšího. Večer se přesunuli do hostovských rodin, kde v anglickém jazyce interagovali s rodilými mluvčími a ochutnali tradiční britská jídla. Druhý den je čekala návštěva nejznámější megalitické stavby na světě - Stonehenge, katedrály s nejvyšší věží v Británii v Salisbury a městečka Winchester. Poslední den opět pak prohlídka Londýna, kde se projeli metrem, nakoupili na Leicester Square, prošli Whitehall, kolem Downing Street až k Big Benu a budově parlamentu a Westminsterskému opatství. Návštěvu uzavřeli projížďkou na London Eye s nádhernými výhledy na celé město.
Ve spolupráci s Pedaogicko-psychologickou poradnou pro Prahu 3 a 9 proběhne pro žáky 1. ročníku v termínu 9. až 16.11 přednáška na téma „Jak se učit na střední škole“.
Ve spolupráci se vzdělávacím projektem "Bankéři do škol" a Českou bankovní asociací, budou na naší škole během měsíce října probíhat pro studenty prvních ročníků workshopy na téma "KYBERBEZPEČNOST".
Workshop je koncipován na dvě po sobě jdoucí vyučovací hodiny, je věnován převáženě hrozbám, se kterými se mohou studenti v on-line světe setkat a jak se jim bránit. V úvodu workshopu si stručně zopakují základní informace o správě osobních financí: důležitost osobního rozpočtu, proč spořit nebo investovat, co jsou to kryptoměny, proč a jak chránit své osobní údaje atd.
Přednášejícími budou Tomáš Stegura (výkonný ředitel útvaru Digital) a Martin Brejcha (Public Affairs Manager) z ČSOB banky.
Ve spolupráci s Městskou policií hl.m.Prahy, útvarem prevence, budou na naší škole probíhat od 27. 11. 2023 do 23 . 5. 2024 pro jednotlivé ročníky následující metodické preventivní programy zaměřující se na rizikové chování mládeže, sociálně patologické jevy, bezpečné chování v elektronickém světě a dále vybrané nadstavbové programy:
1.ročník - Listina základních práv a svobod – seznámení se základními právy, svobodami, ale také povinnostmi mladistvých. - Autorská práva na internetu – chatování, hoax, phishing, autorská práva, skimming
2.ročník - Sociálně patologické jevy – seznámení se základními sociálně patologickými jevy ve společnosti. Zaměřeno především na extremismus, xenofobii, rasismus, terorismus, party, sekty, drogovou scénu,šikanu apod - Omamné a psychotropní látky - Požární prevence – seznámení se základními aspekty požární problematiky a prevence - 1. pomoc – seznámení se základy poskytnutí 1. pomoci
3.ročník - Akutní první pomocí – nadstavba 1.pomoci - Kriminalita mladistvých – seznámení s trestnou činností a odpovědností mladistvých. Rozdělení na majetkovou a násilnou trestnou činnost a specifikace jednotlivých deliktů. - Nutná obrana a oběť – seznámení s legální sebeobranou a možností využítí obranných prostředků při ochraně života a zdraví.
4.ročník - Právní vědomí. – skupinová práce – ujednocení znalostí z práva trestního, přestupkového, Ústavy ČR a lidských práv, obecných norem lidského chování, etiky a morálky - Právní aspekty dopravní nehody – zaměřeno na příčiny a právní dopady, které přímo souvisejí s dopravní nehodou.
Dívky - Bezpečnost ženy – pro dívky všech ročníků; Poskytnutí základních rad,jak se nestát obětí násilného trestného činu. Zvláštní pozornost je věnována problematice nutné obrany.
Opět velká gratulace našim studentům ke skvělému úspěchu v podnikatelské soutěži Soutěž & Podnikej! Petr Hofman a František Ivan vyhráli také celostátní finále soutěže se svým projektem E-jednotka určeným pro správu jednotek v bytových domech.
Nebylo to jednoduché, protože konkurečních a velice zajímavých projektů bylo ve finále 60.
Kluci děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy!
Gratulujeme našim studentům ke skvělému úspěchu v podnikatelské soutěži Soutěž & Podnikej! Petr Hofman a František Ivan s přehledem vyhráli regionální kolo soutěže se svým projektem E-jednotka určeným pro správu jednotek v bytových domech. Svůj podnikatelský plán rozvíjejí na pozadí celoroční samostatné práce v předmětu ekonomika na naší škole, skvěle tak propojují nabyté znalosti se svými bohatými zkušenostmi z mimoškolních aktivit: kromě jiného se věnují vytváření webů na zakázku nebo pomáhají seniorům s počítačovou gramotností a záludnostmi IT v neziskové organizaci Moudrá Sovička.
21. března 2023 studenti převážně třetích ročníků z naší školy spolu se dvěma vyučujícími navštívili Památník Terezín. Prohlédli si s průvodcem expozici v Malé pevnosti a objekty bývalého ghetta. Studenti projevili během prohlídky velký zájem o daná témata a prohloubili si nejen historické znalosti.
Školní šachový turnaj? Na naší škole se uskuteční od 29. 3. 2023 šachový turnaj. Zúčastnit se mohou pouze studenti SSŠVT přihlášeni na akci. Veřejnosti ani dalším studentům nebude na zápasy umožněn vstup. Turnaj bude probíhat vždy dva dny v týdnu - ve středu a ve čtvrtek od 14:00 do 15:00 v učebně 213. Během každého hracího dne odehraje každý z hráčů dvě šachové partie, celkem tedy proběhne 5 hracích dnů.
Organizační schůzka všech účastníků se koná v úterý 28. 3. 2023 o velké přestávce v učebně v učebně č. 210.
dne 15. 3. 2022 (středa) od 14:00 proběhne pro zájemce z řad našich studentů velice zajímavá přednáška. " Matematické modelování na grafických kartách (GPU) v medicíně" - jedná se o minipřednášku o spolupráci s IKEMem a Medical Center UTSW v Dallasu, kterou pro naší školu připravil vedoucí katedry softwarového inženýrství (FJFI ČVUT) docent Radek Fučík.
Zároveň bude prostor získat informace o možnosti studia na fakultě (FJFI ČVUT) a Katedře softwarového inženýrství, kterou vedoucí katedry představí, a následně zodpoví Vaše případné dotazy.
V letošním roce se ples koná v pátek 10. března 2023 od 19 hodin v Kongresovém sálu hotelu Olšanka. Praha 3, Táboritská 23/1000, PSČ 13000, www.hotelolsanka.cz.
V rámci projektu Duhový seminář absolvují žáci 1. ročníku přednášku na téma L. G. B. T.
Přednáška je zaměřena na základní dělení sexuální orientace a poskytnutí odpovědí na základní otázky. Pomáhá ujasnit pohled na toto téma a zároveň objasnit některé nesrovnalosti i všeobecnou problematiku.
Žáci 1. ročníku absolvují přednášku na téma „Sexuální výchova“ v oblastech zdravý sexuální život, láska vs. sex, AIDS, pohlavně přenosné choroby, antikoncepce, menstruace a menstruační cyklus a mnohé další.
Lektorují studenti medicínského spolku při lékařské fakultě UK.
Naše škola zajistila pro žáky 3. a. 4. ročníku přednášku „PRÁCE S DATY“. Přednášejícím je Lukáš BAROCH – busines development director, CEOS Data. Přednáška proběhne dne 7. prosince 2022.
Naše škola se zúčastní prezentačního veletrhu pražských středních škol SCHOLA PRAGENSIS. Veletrh se koná ve dnech 24. – 26. 11. 2022 v Kongresovém centru Praha. Najdete nás na stánku č. 231.
Ve spolupráci s VZP proběhne pro žáky 1.ročníku edukační setkání VZPoura úrazům. Jedná se o projekt, který je zaměřen na prevenci úrazů. Edukační setkání se skládá ze dvou částí. První z nich představuje příběhy ambasadorů (jak k jejich úrazu došlo, jaká byla rekonvalescence a návrat do běžného života s hendikepem). Druhá část je edukační, zaměřená na vlastní prevenci úrazů.
Ve spolupráci s Pedaogicko-psychologickou poradnou pro Prahu 3 a 9 proběhne pro žáky 1. ročníku v termínu 3. a 11.11 přednáška na téma „Jak se učit na střední škole“.
Každá kmenová učebna, která je domácí učebnou jednotlivých tříd a v níž probíhá většina výuky všeobecně vzdělávacích předmětů, je nyní nově vybavena multimediální sestavou, která obsahuje počítač připojený do sítě Internet i intranet, velkoformátový dotykový display Optoma 5861 o úhlopříčce 86" s detailním rozlišením 4K 3840 × 2160 a vlastním operačním systémem Android. Dále se v každé učebně nalézá dotykový monitor Wacom Cintiq pro ještě lepší propojení dotykových zařízení napříč učebnou.
Ve spolupráci s Městskou policií hl.m.Prahy, útvarem prevence, budou na naší škole probíhat od 6.10.2022 do 21.4.2023 pro jednotlivé ročníky následující metodické preventivní programy zaměřující se na rizikové chování mládeže, sociálně patologické jevy, bezpečné chování v elektronickém světě a dále vybrané nadstavbové programy:
1.ročník - Listina základních práv a svobod – seznámení se základními právy, svobodami, ale také povinnostmi mladistvých. - Autorská práva na internetu – chatování, hoax, phishing, autorská práva, skimming
2.ročník - Sociálně patologické jevy – seznámení se základními sociálně patologickými jevy ve společnosti. Zaměřeno především na extremismus, xenofobii, rasismus, terorismus, party, sekty, drogovou scénu,šikanu apod - Omamné a psychotropní látky - Požární prevence – seznámení se základními aspekty požární problematiky a prevence - 1. pomoc – seznámení se základy poskytnutí 1. pomoci
3.ročník - Akutní první pomocí – nadstavba 1.pomoci - Kriminalita mladistvých – seznámení s trestnou činností a odpovědností mladistvých. Rozdělení na majetkovou a násilnou trestnou činnost a specifikace jednotlivých deliktů. - Nutná obrana a oběť – seznámení s legální sebeobranou a možností využítí obranných prostředků při ochraně života a zdraví.
4.ročník - Právní vědomí. – skupinová práce – ujednocení znalostí z práva trestního, přestupkového, Ústavy ČR a lidských práv, obecných norem lidského chování, etiky a morálky - Právní aspekty dopravní nehody – zaměřeno na příčiny a právní dopady, které přímo souvisejí s dopravní nehodou.
Dívky - Bezpečnost ženy – pro dívky všech ročníků; Poskytnutí základních rad,jak se nestát obětí násilného trestného činu. Zvláštní pozornost je věnována problematice nutné obrany.
Dnes 7. června 2022 se uskutečnila pro žáky 3. ročníku přednáška na téma „KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST“, kterou vedl pan Ing. Lumír Srch, ředitel společnosti ITS a.s.
Dnes 21. dubna 2022 se uskutečnila beseda s naším absolventem Davidem Sibřinou, který pracuje jako Virtual Reality Specialist for Surgical Planning ve společnosti IKEM a zároveň absolvuje doktorské studium „Medical Visualisation Researcher“ na „Durhem University“ ve Velké Británii. Téma besedy: Možnosti studia v zahraničí, virtuální realita v lékařské praxi.
naše škola zakoupila nové vybavení - dotykový LCD display Optoma 5861R a LCD Monitor Sony Bravia FW-85BZ40H/1. Prozatím do učebny fyziky a jazykové učebny.
Žáci 1. ročníku (1.B, C) a ostatní nadšenci zimních sportů se během příštího týdne (29. 1. - 4. 2. 2022) zúčastní lyžařského a snowboardového kurzu v horském hotelu Vltava - Strážné v Krkonoších.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme ve školním roce 2020/2021 sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T3640 s výkonnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3640 si hravě poradí i s vysokým zatížením ve všech vyučovaných předmětech.
V rámci projektu Duhový seminář absolvovali žáci 4. ročníku přednášku na téma L. G. B. T. Přednáška byla zaměřena na základní dělení sexuální orientace a poskytnutí odpovědí na základní otázky. Pomáhá ujasnit pohled na toto téma a zároveň objasnit některé nesrovnalosti i všeobecnou problematiku.
Žáci 1. ročníku (1.C) a ostatní nadšenci zimních sportů se od dnešního dne účastní lyžařského a snowboardového kurzu v horském hotelu Vltava - Strážné v Krkonoších.
V rámci modernizace IT školy jsme opět pořídili nové PC. 18x pracovni stanice Precision T3630 varianta s SSD diskem Intel Xeon E-2246G, 6 Core HT, 12MB Cache, 3.5GHz, 4.5Ghz Turbo NVIDIA® Quadro® P2200, 5GB, 4 DP 1x M.2 512GB PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive 1x 2TB SATA HDD 7200RPM
v pátek 6.12.2019 se uskutečnil adventní zájezd do Drážďan a jeho cílem bylo poznat místní vánoční zvyky, tradice a speciality. Během prohlídky města si účastníci prohlédli Saskou státní operu, barokní klenot Zwinger, kde se nachází např. slavná Obrazárna starých mistrů, historické centrum Drážďan s dalšími důležitými pamětihodnostmi, jako je např. Rezidenční zámek, katedrála sv. Trojice (bývalý kostel Hofkirche) nebo kostel Frauenkirche. Součástí zájezdu byla i návštěva vojenskohistorického muzea. Na závěr jsme si užili atmosféru vánočních trhů a nákupy v PRIMARKu.
Naši studenti navštívili prostory Pražského hradu. Kancelář prezidenta republiky slaví v prosinci tohoto roku 100 let od svého vzniku. U příležitosti tohoto výročí jsou přístupné pro školní skupiny reprezentačních prostory Pražského hradu, které jsou mimořádně nazdobeny ve vánočním duchu a připraveny na blížící se vánoční svátky.
Naše škola zajistila pro své studenty motivační seminář s českými podnikateli. Přednášejícím bude pan Martin PALIČKA, výkonný ředitel firmy Etnetera a. s. a pan Ondřej KRÁTKÝ, zakladatel firmy Liftago. Další informace naleznou studenti na https://muzespodnikat.cz/
Ve spolupráci se společností Jules a Jim dnes proběhnou na naší škole preventivní programy o problematice užívání tabákových výrobků, alkoholu a marihuany.
VZPoura úrazům Ve spolupráci s VZP proběhlo pro žáky 1.ročníku edukační setkání VZPoura úrazům. Jedná se o projekt, který je zaměřen na prevenci úrazů. Edukační setkání se skládá ze dvou částí. První z nich představuje příběhy ambasadorů (jak k jejich úrazu došlo, jaká byla rekonvalescence a návrat do běžného života s hendikepem). Druhá část je edukační, zaměřená na vlastní prevenci úrazů.
Během uplynulých měsíců byla kompletně modernizováná síťová infrastruktura školy, stávající access switche byly vyměněny za nové Cisco Catalyst 2960-X. 6 kusů access switchů je nově připojeno k novému páteřnímu switchy Cisco Catalyst 4500-X. Kromě výměny aktivních prvků bylo vyměněno i kabelové páteřní vedení, páteř je nově vedena pomocí optických kabelů. Díky obměně bylo možné zvýšit rychlost páteřní sítě na 10Gb/s. Zárověn byla upgradovaná síťová konektivita na všech našich serverech na 10Gb/s.
Ve spolupráci se společností Jules a Jim proběhne na naší škole preventivní program. Cílem programu je předcházet vzniku ostrakismu a šikany a ujasnění si „co dělat“, pokud by se žák stal obětí šikany či jejím svědkem. Program umožňuje účastníkům nahlédnout, jak je šikana nepříjemná, a zároveň posilovat chování a postoje, které riziko vzniku šikany ve skupině snižují. Uchopení programu je zaměřeno jak na klasickou šikanu, tak kyberšikanu, neboť tyto jevy v praxi takřka vždy probíhají souběžně.
Ve spolupráci s Městskou policií hl.m.Prahy, útvarem prevence, budou na naší škole probíhat pro jednotlivé ročníky následující metodické preventivní programy zaměřující se na rizikové chování mládeže, sociálně patologické jevy, bezpečné chování v elektronickém světě a dále vybrané nadstavbové programy:
1.ročník - Listina základních práv a svobod – seznámení se základními právy, svobodami, ale také povinnostmi mladistvých. - Autorská práva na internetu – chatování, hoax, phishing, autorská práva, skimming
2.ročník - Sociálně patologické jevy – seznámení se základními sociálně patologickými jevy ve společnosti. Zaměřeno především na extremismus, xenofobii, rasismus, terorismus, party, sekty, drogovou scénu,šikanu apod - Omamné a psychotropní látky - Požární prevence – seznámení se základními aspekty požární problematiky a prevence - 1. pomoc – seznámení se základy poskytnutí 1. pomoci
3.ročník - Akutní první pomocí – nadstavba 1.pomoci - Kriminalita mladistvých – seznámení s trestnou činností a odpovědností mladistvých. Rozdělení na majetkovou a násilnou trestnou činnost a specifikace jednotlivých deliktů. - Nutná obrana a oběť – seznámení s legální sebeobranou a možností využítí obranných prostředků při ochraně života a zdraví.
4.ročník - Právní vědomí. – skupinová práce – ujednocení znalostí z práva trestního, přestupkového, Ústavy ČR a lidských práv, obecných norem lidského chování, etiky a morálky - Právní aspekty dopravní nehody – zaměřeno na příčiny a právní dopady, které přímo souvisejí s dopravní nehodou.
Dívky - Bezpečnost ženy – pro dívky všech ročníků; Poskytnutí základních rad,jak se nestát obětí násilného trestného činu. Zvláštní pozornost je věnována problematice nutné obrany.
Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem zajistila naše škola pro žáky 1. ročníku a všechny dívky školy přednášku a následnou besedu na téma HIV/AIDS a sexuální výchova.
Naše škola zajistila ve spolupráci s Úřadem práce ČR pro žáky 4. ročníku přednášku následujícími tématy: - uplatnitelnost vzdělání na trhu práce - orientace na trhu práce - změna povolání, zvyšování a rozšiřování kvalifikace - sociální a zdravotní pojištění - posílení sebevědomí a hledání profesního cíle - dovednosti spojené s vyhledáváním příležitostí na trhu práce - sebeprezentace – životopis, motivační dopis, portfolio, emailové adresy - příprava k pohovoru, jednání se zaměstnavatelem - posouzení pracovního potenciálu a výběr vhodných pracovních pozic - stáže, studium a pobyt v zahraničí, au-pair apod. - využití informačních zdrojů
Včera se pro naše studenty uskutečnila přednáška na téma „Hrozí lidstvu digitální demence?“. Přednášku vedl přední neurolog MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP., zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, který je zároveň profesorem Yaleské univerzity v USA a ředitelem Polikliniky na Národní v Praze (https://narodni.cz/)
Dne 21.3.2019 proběhla v naší škole zajímavá prezentace o možnostech studia ve Velké Británii. Zástupce agentury Czech-us spolu se zástupcem jejich partnerské školy Canterbury Christ Church University seznámili studenty 3. ročníku s nabídkou bakalářských programů, způsobem přihlašování ke studiu, požadavky pro uchazeče, možnostmi ubytování a finančními náklady.
30. listopadu 2018 se naše škola zúčastnila mezinárodní soutěže Best in English. Test se skládal z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B2 – C1 dle společného evropského referenčního rámce.
V Praze jsme se umístili na 11. místě z 53 škol (1329 studentů)
V České republice jsme se umístili na 32. místě z 341 škol (8437 studentů).
Celkem se kola soutěže 2018 zúčastnilo 922 středních škol a 21110 studentů ze 30 států. Naše škola se celkově umístila na 99 místě nasvětě.
V pátek 7.12 jsme byli na poznávacím zájezdu ve Vídni. Cílem bylo poznat místní vánoční zvyky, tradice a speciality. Během prohlídky města jsme viděli například náměstí Marie Terezie, které je obklopeno muzejní čtvrtí, Hofburg, Španělskou jezdeckou školu a mnoho dalšího. Bylo to super. Fotografiez výletu naleznate v naší galerii.
Naše škola uzavřela se společností Škoda AUTO a. s. smlouvu o vzájemné spolupráci v oblasti IT. Včera proběhla v Mladé Boleslavi velmi zajímavá odborná exkurze pro studenty, kteří mají zájem konat praxi ve Škoda AUTO a.s.
Ve dnech 12. a 13. listopadu se naše škola zúčastnila 11. ročníku celostátní online soutěže Bobřík informatiky. Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Bobříka ulovili ti studenti, kteří získali alespoň 150 bodů, maximum bylo 240 bodů.
Kategorie SENIOR - 8 studentů ulovilo Bobříka 1.Koníř David T 4.C 172 bodů 2.Vinkl Václav P 3.B 160 bodů 3.Kocourek Matěj P 4.B 159 bodů 4.Protsenko Vadim P 4.B 156 bodů 5.Růžička Filip P 4.B 154 bodů 6.Vesecký Tomáš P 2.B 152 bodů 7.Rohla Jakub P 3.B 152 bodů 8.Buccarello Michael T 4.C 152 bodů
Kategorie Junior - 10 studentů ulovilo Bobříka 1.Bárta Michal P 1.B 178 bodů 2.Schubert František S 2.C 171 bodů 3.Janouš Edmond T 1.C 162 bodů 4.Zabloudil Michael T 1.C 157 bodů 5.Loula Stanislav P 1.B 156 bodů 6.Nedvěd Dennis G 1.A 156 bodů 7.Smith Victor P 2.B 154 bodů 8.Černý Michal P 2.B 152 bodů 9.Zeman Lukáš G 1.A 151 bodů 10.Vlasák Tomáš P 2.B 150 bodů
Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem zajistila naše škola pro žáky 2. a 4. ročníku ročníku preventivní program „Zdravé koule“, jehož obsahem je problematika prevence onkologického onemocnění varlat a prsou a možnosti preventivních očkování.
Ve spolupráci s Městskou policií hl.m.Prahy, útvarem prevence, budou na naší škole probíhat pro jednotlivé ročníky následující metodické preventivní programy zaměřující se na rizikové chování mládeže, sociálně patologické jevy, bezpečné chování v elektronickém světě a dále vybrané nadstavbové programy:
1.ročník - Listina základních práv a svobod – seznámení se základními právy, svobodami, ale také povinnostmi mladistvých. - Autorská práva na internetu – chatování, hoax, phishing, autorská práva, skimming
2.ročník - Sociálně patologické jevy – seznámení se základními sociálně patologickými jevy ve společnosti. Zaměřeno především na extremismus, xenofobii, rasismus, terorismus, party, sekty, drogovou scénu,šikanu apod - Omamné a psychotropní látky - Požární prevence – seznámení se základními aspekty požární problematiky a prevence - 1. pomoc – seznámení se základy poskytnutí 1. pomoci
3.ročník - Typy krvácení a jeho ošetření – nadstavba 1.pomoci - Kriminalita mladistvých – seznámení s trestnou činností a odpovědností mladistvých. Rozdělení na majetkovou a násilnou trestnou činnost a specifikace jednotlivých deliktů. - Nutná obrana a oběť – seznámení s legální sebeobranou a možností využítí obranných prostředků při ochraně života a zdraví.
4.ročník - Právní vědomí. – skupinová práce – ujednocení znalostí z práva trestního, přestupkového, Ústavy ČR a lidských práv, obecných norem lidského chování, etiky a morálky - Právní aspekty dopravní nehody – zaměřeno na příčiny a právní dopady, které přímo souvisejí s dopravní nehodou.
Dívky - Bezpečnost ženy – pro dívky všech ročníků; Poskytnutí základních rad,jak se nestát obětí násilného trestného činu. Zvláštní pozornost je věnována problematice nutné obrany.
Dvě mužstva naší školy se opět zúčastnila tradičního turnaje Open Florbal Troja, který pořádalo Trojské gymnázium. Tým SSŠVT A se umístil po bojovném výkonu na 7. místě. Výrazného úspěchu dosáhl náš tým SSŠVT B., který vystoupil na pomyslnou "bednu" a získal bronzové medaile.
Ve spolupráci se společností Jules a Jim probíhají na naší škole preventivní programy o problematice užívání tabákových výrobků, alkoholu, drog akouření marihuany.
Ve spolupráci s VZP proběhlo pro žáky 1.ročníku edukační setkání VZPoura úrazům. Jedná se o projekt, který je zaměřen na prevenci úrazů. Edukační setkání se skládá ze dvou částí. První z nich představuje příběhy ambasadorů (jak k jejich úrazu došlo, jaká byla rekonvalescence a návrat do běžného života s hendikepem). Druhá část je edukační, zaměřená na vlastní prevenci úrazů.
V rámci modernizace IT infrastruktury školy jsme pořídili dva 12-jádrové dvouprocesorové servery Dell PowerEdge R740, Intel® Xeon® Gold 5118 2.3G, 16MB Cache, 128GB 2667MHz operační paměti, 4x síťová karta 1000Mb/s, SSD disk pro ESXi hypervisor, 16Gbps Fibre Channel Controller pro připojení k diskovém poli, redundantní zdroje napájení, iDRAC9 Enterprise, oba o výšce 2U.
S novým školním rokem máme pro naše studenty další novinky ve vybavení SW i HW. Škola poskytuje všem studentům veškerý SW, který používají ve výuce i pro domácí přípravu (licence na svá zařízení) - nově i produkty firmy Adobe. Více informací naleznete zde.
U příležitosti zahájení turistické sezóny na Pražském hradě v jubilejním roce, ve kterém si připomínáme 100. výročí vzniku samostatného státu, se Kancelář prezidenta republiky společně se Správou Pražského hradu rozhodly zpřístupnit ve všední den pouze pro žáky a studenty jinak nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu. Akce se zúčastnili studenti 1.ročníku.
Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem zajistila naše škola pro žáky 1. ročníku a všechny dívky školy přednášku a následnou besedu na téma HIV/AIDS a sexuální výchova.
Žáci 1. ročníku (1.A, 1.C) a ostatní nadšenci zimních sportů se v týdnu od 27.1. do 3.2. zúčastnili lyžařského a snowboardového kurzu v horském hotelu Vltava - Strážné v Krkonoších.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision s výkonnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3620 si hravě poradí i s vysokým zatížením v různých vyučovaných předmětech. Bližší informace o nových PC naleznete zde.
30. listopadu 2017 se naše škola zúčastnila mezinárodní soutěže Best in English. Test se skládal z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B2 – C1 dle společného evropského referenčního rámce.
V České republice jsme se umístili na 12. místě z 337 škol (8152 studentů),jsme první ze středních odborných škol. Ve světě na 53. místě ze 750 škol a 29 zemí (17612 studentů).
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme ve školní roce 2017/2018 opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T3620 s výkonnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3620 si hravě poradí i s vysokým zatížením v různých vyučovaných předmětech.
Ve spolupráci s VZP proběhlo pro žáky 1.ročníku edukační setkání VZPoura úrazům. Jedná se o projekt, který je zaměřen na prevenci úrazů. Edukační setkání se skládá ze dvou částí. První z nich představuje příběhy ambasadorů (jak k jejich úrazu došlo, jaká byla rekonvalescence a návrat do běžného života s hendikepem). Druhá část je edukační, zaměřená na vlastní prevenci úrazů.
Ve dnech 13. a 14. listopadu se naše škola zúčastnila 10. ročníku celostátní online soutěže Bobřík informatiky. Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Bobříka ulovili ti studenti, kteří získali alespoň 150 bodů, maximum bylo 240 bodů.
Kategorie SENIOR ... Celkem soutěžilo 32 žáků, 10 z nich ulovilo Bobříka 1. Peukert Daniel G 4.A 195 bodů 2. Buccarello Michael T 3.C 177 bodů 3. Vondráček Petr G 4.A 177 bodů 4. Protsenko Vadim P 3.B 165 bodů 5. Procházka David G 4.A 165 bodů 6. Blažek Daniel P 3.B 161 bodů 7. Švábik David P 4.B 158 bodů 8. Kostečka Jiří G 4.A 157 bodů
Kategorie Junior Celkem soutěžilo 46 žáků, z toho 19 žáků ulovilo Bobříka 1. Vesecký Tomáš P 1.B 204 bodů 2. Vinkl Václav P 2.B 188 bodů 3. Sytnyk Artur T 2.C 184 bodů 4. Rohla Jakub P 2.B 180 bodů 5. Jelínek Tomáš P 1.B 180 bodů 6. Kaufmann Lukáš T 2.C 180 bodů 7. Kada Petr T 2.C 178 bodů 8. Kadlec Ondřej P 1.B 178 bodů 9. Pokorný Matyáš P 2.B 174 bodů 10. Kalpakcis Ismael P 1.B 165 bodů 11. Štěpánek Martin P 2.B 164 bodů 12. Smith Victor Maxim P 1.B 163 bodů 13. Mikšovský Mikoláš S 1.C 162 bodů 14. Vlasák Tomáš P 1.B 162 bodů
Naše škola každoročně pořádá informatickou soutěž IT-SLOT.cz pro žáky 8. a 9. ročníků ZŠ. Letos se přihlásilo 203 ZŠ s rekordním počtem přihlášených žáků 4 599. Koordinátor soutěže Tomáš Vostárek, byl pozván do pořadu @online na ČT24, kde o soutěži hovořil. IT-SLOT čas 21:42 http://www.ceskatelevize.cz/…/1065…/317281381881125/titulky/
Dne 19.10.2017 proběhla velmi zajímavá přednáška pro žáky 4.ročníku na téma "Kyberpezpečnost". Přednášejícím je Ing. Petr Strnadel – Information Security Manager.
Naše tradiční sportovní hry na konci školního roku jsme zahájili turnajem 7členných třídních družstev v tee-ballu. Vítězem se po dlouhém finále stala třída G3.A. Vítězům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast a vynikající sportovní výkony. Na fotografie se můžete podívat zde.
Nejlepšími studenty naší školy v kategorii JUNIOR (1. a 2.ročníky) 1. místo Koníř David (2.C) 2. místo Rohla Jakub (1.B) 3. místo Štěpánek Martin (1.B)
Nejlepšími studenty naší školy v kategorii STUDENT (3. a 4.ročníky) 1. místo Procházka David (3.A) 2. místo Ludvík Martin (3.A) 3. místo Jehlička Jiří (3.B)
Na naší škole probíhají během celého školního roku metodické preventivní programy zaměřující se na rizikové chování mládeže, sociálně patologické jevy, bezpečné chování v elektronickém světě a dále vybrané nadstavbové programy:
Tento týden (21.1.- 28.1.2017) se koná tradiční lyžařský a SNB zájezd v chatě Mlýn v Herlíkovicích. Sněhové podmínky jsou vynikající, počasí pěkné a je nám tu fajn.
Studenti naší školy se zúčastní programu "Nehodou to začíná" od společnosti DEKRA CZ a.s. Jedná se o schválený preventivní a vzdělávací projekt pro mladé a začínající řidiče, který přispívá ke zvyšování bezpečnosti silničního provozu. Představení trvá 1,5 hodiny a vystupují v něm odborníci na drogovou problematiku, poskytování první pomoci a rozbor dopravních nehod. Více informací a fotky z akcí naleznete na: www.nehodoutozacina.cz
Naše škola se zúčastnila výstavy středních škol Schola Pragensis 2016. Děkujeme všem zájemcům a budoucím uchazečům, kteří nás navštívili na našem stánku č.232 a budeme rádi pokud se přijdete podívat k nám do školy na Den otevřených dveří.
V pondělí 7. listopadu se naše škola zúčastnila 9. ročníku celostátní online soutěže Bobřík informatiky, a to v kategorii Senior. Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Bobříka ulovili ti studenti, kteří získali alespoň 150 bodů. Bobříka ulovili - Mikšík Robert G4.A, Kostečka Jiří G3.A, Peukert Daniel T3.C. Všichni tři Bobříci navíc postupují do ústředního kola, které proběhne 1. února. Držíme palce a děkujeme za reprezentaci naší školy
Náš florbalový tým se zúčastnil v sobotu 5.11.2016 tradičního florbalového turnaje a skončil na 4. místě. Děkujeme za reprezentaci naší školy a blahopřejeme k dobrému výsledku
Dramatické finále - třída 3.C vedla od 6.min. 2:0, ale do poločasu 3.A vyrovnala na 2:2 (vyrovnávací branka padla 15 sekund před poločasem z kopačky Mruvčinského !!! V 2.poločasu jsme viděli pouze neproměněné "tutovky" na každé straně a tak přišel na řadu penaltový rozstřel. I po řádném penaltovém rozstřelu zůstal stav zápasu nerozhodný, a tak na řadu přišel pro hráče nepopulární, ale pro diváky adrenalinový "K.O. rozstřel". V něm nakonec uspěl fotbalista Mruvčinský 3.A nad Honzíčkem 3.C Veklá gratulace hráčům 3.A a čest pro hráče 3.C za oboustranně předvedený výkon.
Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem zajistila naše škola pro žáky 4. ročníku preventivní program „Zdravé koule“, jehož obsahem byla problematika prevence onkologického onemocnění varlat a prsou a možnosti preventivních očkování. Organizátorům a přednášejícím děkujeme za skvělý program
Ve spolupráci s VZP proběhlo pro žáky 1. ročníku edukační setkání VZPoura úrazům. Jedná se o projekt, který je zaměřen na prevenci úrazů. Edukační setkání mělo dvě částí. První z nich představovala příběhy ambasadorů (jak k jejich úrazu došlo, jaká byla rekonvalescence a návrat do běžného života s hendikepem). Druhá část byla edukační, zaměřená na vlastní prevenci úrazů. Ambasadorům moc děkujeme
Pro žáky 2. ročníku proběhl preventivní vzdělávací program věnovaný aktuální tematice - hazard, gambling, hraní, sázení, závislost na počítači, internetu a počítačových hrách Hazard kolem nás.
Naši studenti se 3.října 2016 zúčastnili tradičního turnaje ve fotbale POPRASK. V základní skupině skončili na druhém místě po jednom vítězství a jedné porážce. Jejich cesta skončila v semifinále, kde soupeř gymnázium Českolipská byl nad jejich síly, a prohráli po dobrém výkonu v prvním poločase 5:1.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme s novým školním rokem 2016/2017 opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T3620 s výkonnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3620 si hravě poradí i s vysokým zatížením v různých vyučovaných předmětech a novinkou v naší škole je vybavení těchto počítačů 256 GB SSD disky, které jsou doplněny dvojicí 2TB disků pro každou stanici, viz níže.
Vybraní studenti naší školy se ve dnech 11. - 14.4.2016 zúčastnili studijního pobytu ve Štrasburku. Více o jejich pobytu si můžete přečíst v článkuJana Václavíka a Jana Štípka.
V pondělí 11. dubna ráno jsme se sešli na Hlavním nádraží, odkud jsme se autobusem spolu se studenty další střední školy vydali na cestu napříč Německem do francouzského města Štrasburk, které je mimo jiné i jedním ze dvou sídel Evropského parlamentu. Samotná cesta byla pohodlná, možná až překvapivě rychlá, zkrátka bez komplikací.
Poznámka dozírajících učitelů: studenti byli v naprosté pohodě. Usedli do autobusu, vytasili své počítače a byl od nich pokoj až do Štrasburku.
Po příjezdu do Štrasburku jsme společně šli na krátkou prohlídku centra a poté na večeři do jedné z tradičních restaurací. Pak jsme odjeli do hotelu, vzdáleného cca. 40 kilometrů od Štrasburku. Byli jsme ubytováni po dvojicích na komfortních pokojích.
Poznámka učitele: francouzská večeře sestává minimálně ze tří chodů a její význam spočívá v tom, že se sejde celá rodina, pomalu jí, mezi chody klidně tráví a setrvají v družné zábavě klidně i tři hodiny, při čemž proberou veškerá konverzační témata nashromážděná během dne. Pro Čechy – a navíc ajťáky, zvyklé zhltnout „něco“ za chodu a bušit při tom do kláves – velice nezvyklé. Hodnoceno velmi střízlivě.
Druhý den ráno jsme se hned po snídani přesunuli autobusem do Evropského parlamentu, kde na nás čekal bohatý program. Během následné exkurze jsme si mohli prohlédnout nejenom budovu parlamentu zevnitř, ale také jsme se dozvěděli zajímavé a podstatné informace o fungování parlamentu jako takového. Při debatě s panem europoslancem Jaromírem Štětinou jsme dostali odpovědi na naše zvídavé otázky. Dokonce jsme měli možnost z návštěvnické tribuny sledovat plenární zasedání europoslanců.
Poznámka učitele: Naši studenti byli opravdu skvělí. Kladli panu poslanci otázky věcné a dostávali tím pádem i věcné odpovědi. Měli jsme z nich radost. A citát z jedné odpovědi pana poslance: uvědomte si, kolik stojí kilo míru.
Po skončení exkurze jsme se přesunuli zpět do centra Štrasburku, kde jsme měli volný program. V jeho rámci jsme si mohli prohlédnout historické centrum města nebo si koupit suvenýr v některém z rozmanité kolekce obchodů. Následovala večeře v tamní vyhlášené restauraci. Ve večerních hodinách jsme se vrátili zpět do hotelu.
Pro zajímavost: erbovním znamením města Štrasburku je čáp. Bylo jich tam všude jako suvenýrů v různých podobách spousta. Plyšových, plastových i malovaných, všichni byli typicky zbarveni, což vyvolávalo ve studentech veselí.
Poslední den, ve středu ráno, nás čekala snídaně v hotelu, po které brzy následoval odjezd směrem na Prahu. Ještě nás ale čekala jedna zajímavá zastávka. Cestou jsme ve Stuttgartu navštívili impozantní muzeum automobilky Mercedes, která zanechala dojem nejen na automobilových nadšencích. Poté jsme dali ještě pauzu v jednom z tamních nákupních center, kde jsme večeřeli a následně jsme se vydali na cestu zpět do Prahy.
To muzeum je opravdu impozantní už při pohledu zvenčí. Architektonický zázrak včetně nejmodernějších vymožeností techniky uvnitř. A co teprve exponáty! Od dědečků automobilů nejstarší naleštěné generace až po security cars současné F 1. Strávili jsme tam asi dvě a půl hodiny a byli bychom i déle, jenže už chtěli zavírat. Tak jsme jeli domů.
Jan Václavík & Jan Štípek
(poznámky za učitelstvo Mgr. Ludmila Štvánová)
Všechny fotografie z cesty do Štrasburku naleznete v naší fotogalerii.
Obhájce Poháru třída 2.C nakonec podlehla třídě 4.B po urputném boji 1 : 3.
Vítěznou branku finále vstřelil v 9. minutě zápasu Lukáš Veselý, ovšem nejlepším hráčem finále byl jednoznačně brankář 4.B David Hájek, který svojí poziční hrou v brance prakticky vychytal vítězství 4.B, když hráči 2.C na něj vypálili během zápasu velké množství "úspěšných" střel.
Kapituloval jen jednou ve 12. minutě po střele Pekneho. Nutno ovšem dodat, že při drtivém náporu 2.C v druhém poločasu mu 3x !!! pomohla branková konstrukce...
Vítězi školní florbalové ligy třídě 4.B blahopřejeme:)
27. ledna 2016 se naše škola zúčastnila mezinárodní soutěže Angličtinář roku 2015/2016.
V České republice soutěžilo celkem 6 311 studentů z 254 škol. Zároveň letos zcela poprvé proběhla soutěž i v mezinárodním měřítku, a to pod názvem Best In English.
Celkově se Angličtináře roku a Best In English zúčastnilo 10 985 studentů v 19 zemích z 479 škol.
Z 254 škol v České republice jsme se umístili v záplavě gymnázií na vynikajícím 17. místě, mezi 20 nejlépe umístěnými školami jsme jediná střední odborná škola v České republice.
V porovnání s 479 evropskými školami jsme se umístili na skvělém 35. místě.
Test se skládal z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B2 – C1 dle společného evropského referenčního rámce. Celkem bylo možné v testu získat 126 bodů. Naši školu reprezentovalo 40 studentů.
Ve čtvrtek 18. února 2016 proběhla pod značkou Bebras Challenge ve 14 školách v celé České republice krajská kola soutěže Bobřík informatiky v kategorii Senior. Celkem se jí zúčastnilo 334 studentů.
I když se konal již 8. ročník této soutěže, krajská kola se konala letos historicky poprvé. Velmi nás těší, že byla naše škola vybrána pro pořádání dvou krajských kol – pro Prahu i pro Středočeský kraj.
Do krajského kola se celkem v Praze probojovalo 30 studentů a naše škola mezi nimi měla své 4 zástupce: Filipa Kuchára (4.B), Josefa Vrabce (3.C), Daniela Hanáka (4.B) a Šimona Pokorného (4.B).
Nejlépe se umístil Šimon Pokorný, a to na 12. místě. Blahopřejeme!!!
Ve dnech 26. – 28. 11. 2015 se uskutečnila výstava středních škol Schola Pragensis 2015. Děkujeme zúčastněným studentům i návštěvníkum našeho stánku č. 232.
Naše škola je nově připojena k internetu optickým spojem o rychlosti 100 Mb/s. Všichni naši studenti mají také rychlejší přístup k internetu pomocí Wi-Fi sítě Eduroam, která pokrývá celý objekt SSŠVT.
Ve čtvrtek se skupina našich studentů z různých ročníků zúčastnila dne otevřených dveří v agentuře GSA. Tato prestižní agentura sídlící v Praze má na starosti zajištění provozu evropských Globálních družicových navigačních systémů (GSSA). Studenti si nejprve v moderním konferenčním sále hodném evropské instituce vyslechli zajímavou prezentaci zejména o družicových systémech GALILEO a EGNOS. Poté si mohli projít expozici ukazující široké možnosti využití obou navigačních systémů a na vlastní oči prohlédnout vysoko zavěšený model družice Galileo. Součástí akce byl i doprovodný program, který studenti nadšeně využili a díky znalostem o evropské unii vybojovali mnoho hezkých triček od GSA. Po naší návštěvě nezbyla v agentuře už žádná trička, zato my jsme si odnesli (krom triček) zajímavou zkušenost s tímto prestižním místem slibujícím Evropě velkou budoucnost a nezávislost na poli satelitní navigace. Fotografie z návštěvy naleznete zde.
Také nevěříte tomu, že se dá spojit zábava s poučením? Zkuste si udělat výlet do science centra IQLANDIA v Liberci tak, jak to udělala naše třída 2.A v úterý 29. září! Hned po příjezdu pro nás byl připraven program Zkrocení elektrické energie, kde nám sympatický lektor předvedl mnoho ukázek hlavně z elektrostatiky a magnetismu. Součástí těchto pokusů byli i někteří z nás a z jedné fotky je patrné, že někomu z toho dokonce narostly barevné vlasy... Poté jsme měli několik hodin času na prohlídku celého centra. Mohli jsme nahlédnout do podzemí i do vodního světa, do lidského těla i jeho mysli, zjistit, jaké škody umí napáchat živly, popovídat si s robotem, odhalit, na jakém principu fungují domácí spotřebiče nebo prozkoumat, kam v domě vedou různé trubky. Většinu exponátů jsme si mohli sami vyzkoušet nebo osahat. Ohlas měla samozřejmě i velmi podrobná expozice Sexmisie... A někteří z násdokonceostatním návštěvníkům zpříjemnili den hrou na klavír a vlastním zpěvem! Je to tak, i v ajťákovi je kus umělce!
Naše škola zajistila pro výuku předplatné moderní sady grafických a multimediálních aplikací Adobe Creative Cloud. Díky předplatnému jsou zajištěny vždy nejnovější verze produktů společnosti Adobe, které jsou využívány při výuce hned v několika předmětech a to od grafických návrhů, zpracování fotografií a videa až po návrh a tvorbu webových stránek, animace a tvorbu mobilních aplikací. Licencí jsou pokryty všechny počítače ve školní síti.
Dne 16.9.2015 proběhly na naší škole v rámci projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům velice zajímavé přednášky pro žáky 1. ročníků. Projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny VZPoura úrazům je zaměřen na prevenci úrazů a nehod u dětí a mladistvých.
Více podrobností naleznete na webových stránkách: http://www.vzpoura-urazum.cz. Tímto také děkujeme ambasadorům, kteří našim studentům plně věnovali a ve třídách připravili skvělou atmosféru.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme s novým školním rokem 2015/2016 opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T1700 s výkonnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T1700 si hravě poradí i s výrazným zatížením náročným na prostředky a grafický výkon. Navíc jsme sestavu tento rok vylepšili o ještě výkonnější procesor a grafickou kartu, viz níže.
Náš student Jiří Šrogl se zúčastnil Literární soutěže vyhlášené pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Celkem své práce zaslalo 110 studentů ze všech krajů ČR. Jirkova vynikající esej byla mezi šesti nejlepšími oceněna Pamětním listem, který mu předal předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Gratulujeme!!!
Prezentiáda je Mistrovství ČR středních škol v prezentačních dovednostech, v dovednostech Office a v projektové tvorbě.Do krajskéko kola Prezentiády se probojovaly dva týmy z naší školy s projektem "Moje hra".
Gladiátoři - 1.A Michal Puchmertl, Martin Mruvčinský, Roman Mařík.
19. listopadu 2014 se naše škola zúčastnila mezinárodní soutěže Angličtinář roku 2014/2015. Soutěže se zúčastnilo 8119 studentů z 392 škol (5970 studentů a 273 škol v ČR a 2149 studentů a 119 škol na Slovensku).
Za Českou republiku jsme se umístili v záplavě gymnázií na pěkném 32. místě. Naši školu reprezentovalo 40 studentů. Test se skládal z gramatiky, čtení a poslechu na úrovni B2 – C1 dle společného evropského referenčního rámce. Celkem bylo možné v testu získat 108 bodů.
Nejlepšího výsledku dosáhli tito studenti: 1. DIMITROV Gabriel G1.A 96,5 b. 2. NOVÁK Michael G4.A 95,5 b. 3. VINTONYAK Igor Volodymyr G.4A 95 b. 4. POKORNÝ Jan T3.B 93,5 b. 5. KUBĚNA Jan T3.B 92 b. 6. RISTIČ Predrag G4.A 91,5 b. 7. VLASÁK Viktor T1.C 91,5 b. 8. ULRICH Lukáš G4.A 91,5 b. 9. HORNOF David T3.B 89 b. 10. BRYCH Dominik S2.C 88,5 b.
Studenti 3. a 4. ročníku se zúčastnili přednášek na téma Co je smlouva a co z ní vyplývá? a Nákup, záruka a reklamace. Tyto přednášky uspořádala pro naše studenty obecně prospěšná společnost dTest ve spolupráci s Právnickou fakultou Karlovy univerzity. Fotografie z přednášky naleznete ve školní fotogalerii.
Zájemci z řad studentů 4. ročníků se zúčastnili exkurze do Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy. Měli mimo jiné možnost si prohlédnout reaktor a to i s náhledem do jeho nitra vč. prohlídky velínu.
Studenti třídy 2.B se zapojili do projektu „Studenti čtou a píší noviny“, který vyhlásila MF DNES. Každoročně se do něho zapojuje více než 25.000 studentů z různých škol. Petru Makovskému se povedl napsat článek, který byl zveřejněn v tištěné formě MF DNES dne 13.11.2014.
V listopadu se naše škola zúčastnila 7. ročníku celostátní online soutěže Bobřík informatiky.
Soutěžící odpovídali na otázky z oblasti algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti. Bobříka ulovili ti studenti, kteří získali alespoň 150 bodů.
Kategorie Junior
V této kategorii v ČR soutěžilo 8342 soutěžících, z toho úspěšných řešitelů bylo 1138. V naší škole soutěžilo 32 studentů a bobříka si ulovilo 7 soutěžících.
KUBEC Petr G2.A 208b
PUCHMERTL Michal G1.A 174b
FRIEDMANN Martin G2.A 163b
HÁJEK Daniel P1.B 160b
HRUBÝ Václav S2.C 157b
FIALA Filip P1.B 156b
KATZ Šimon P2.B 153b
Kategorie Senior
V ČR soutěžilo 4233 soutěžících, z toho úspěšných řešitelů bylo 445. V naší škole soutěžilo 28 studentů a bobříka si ulovilo 7 soutěžících.
V pondělí 22. října jsme se spolu se svými kolegy a spolužáky sešli na Hlavním nádraží v historické budově Fantovy kavárny, odkud jsme se autobusem Student Agency spolu se studenty dalších středních škol vydali na cestu napříč Německem do francouzského města Štrasburk, které je mimo jiné i jedním ze sídel Evropského parlamentu. Samotná cesta byla pohodlná, možná až překvapivě rychlá, bez větších komplikací.
Po příjezdu do hotelu Champ’Alase Aérodrome v městečku Haguenau, vzdáleném cca 50 kilometrů od Štrasburku, jsme byli po dvojicích ubytováni na komfortně vybavených pokojích. Následně jsme společně vyrazili na pozdní večeři do blízké restaurace.
Druhý den ráno, jsme se hned po snídani v hotelu přesunuli autobusem do centra Štrasburku, kde na nás čekal bohatý program. Jako první jsme si v rámci volného programu mohli prohlédnout historické centrum města, zajít na oběd do tamější restaurace nebo zakoupit suvenýr v některém z rozmanité kolekce obchodů. Poté následovala vyhlídková projížďka lodí s výkladem o historii města. Společně jsme vystoupili přímo u monumentální budovy Evropského parlamentu.
Během následné exkurze jsme si mohli prohlédnout nejenom budovu parlamentu zevnitř, ale také jsme se dozvěděli mnoho podstatných informací o fungování parlamentu samotného. V debatě s panem poslancem MUDr. Ouzkým jsme se mohli zeptat na své otázky a dokonce z návštěvnické galerie sledovat samotné plenární zasedání a hlasování parlamentu. Po skončení exkurze jsme se autobusem přesunuli zpět do centra Štrasburku, kde na nás čekala společná večeře s panem europoslancem v restauraci Le Grueber. V pozdních večerních hodinách jsme se společně autobusem vrátili zpět do hotelu.
Poslední den, ve středu ráno, nás čekala snídaně v hotelu a hned poté jsme se začali připravovat na odjezd. Padla poslední společná fotka a my se vydali na cestu zpět do naší Prahy.
Ve dnech 8. - 13. září 2014 se zúčastnili žáci 2. ročníku + další přihlášení ze 3. a 4. ročníku sportovně turistického kurzu v rekreačním zařízení IDM MŠMT Běstvina.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme s novým školním rokem 2014/2015 opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T3610 s neuvěřitelnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3610 si hravě poradí i s výrazným zatížením náročným na prostředky a grafický výkon. Navíc jsme sestavu tento rok vylepšili o ještě výkonnější procesor a grafickou kartu, viz níže.
Střední model řady profesionálních grafických akcelerátorů NVIDIA Quadro. Karta není určena pro potřeby běžných uživatelů a i přes svůj nevídaný výkon není vhodná ani pro náročné hráče počítačových her.
Její prvořadé uplatnění se nachází ve vývojovém sektoru, kde její špičkové parametry a specifické vlastnosti využijí především architekti a designéři pro fotorealistické vykreslování 3D scén, ale současně své využití najde i ve filmovém průmyslu a i např. ve zdravotnictví, kde díky podpoře nových AXE knihoven dokáže zobrazit objemná data z ultrazvukových skenů. Karta je díky inovativní architektuře Kepler (GK107) na svůj výkon energeticky nenáročná (51 W) a slibuje ultra tichý provoz díky speciálnímu chladiči.
Tři výstupy, 2x Display port a 1x DVI-I lze použít pro provoz více monitorů, zvládá až 30 bitů barev a rozlišení 2560 x 1600 pixelů. Díky podpoře pokročilých technologií je umožněno používání grafické karty více aplikacemi a systémy (NVIDIA SLI Multi-OS), dramaticky vylepšen výkon v CAD aplikacích, podpora DirectX 11 nabízí hardwarovou teselaci, aj. Také je podporováno OpenGL 4.1, Shader Model 5.0, hardwarová akcelerace dekódování videí, výpočtů, operací s obrazem atd.
Šasi
Rozměry: (V x Š x H) 16,30" x 6,79" x 18,54"; 414 mm x 172,6 mm x 471 mm
Pozice: dvě interní 3,5" pozice pro pevný disk, jedna externí 5,25" pozice; jedna externí tenká optická pozice
Ve středu 4. června se na naší škole uskutečnil turnaj v online pokeru. Šlo o povedenou akci, jejímž jediným nedostatkem byl malý počet účastníků. Celkem šest studentů se utkalo v napínavém dvouhodinovém boji se stávajícím ze tří turnajů, jehož jasným vítězem se s velkým náskokem zaslouženě stal Michael Novák ze 3.A, který si domů odnesl hlavní cenu - pokerový set, věnovaný vítězi ředitelem SSŠVT Martinem Vodičkou. Děkujeme všem za účast a vítězi blahopřejeme! Doufáme, že příští rok se této akce zúčastní více nadšenců.:)
Sám podnikám. Podnikání se snažím věnovat vlastně už od svých 12 let, kdy začaly mé první pokusy něco dělat, někde něco vytvářet. Už jsem slyšel mnoho příběhů různých podnikatelů, inovátorů či takřka technologických mágů, kteří dokázali vývoj posunout zas o krok vpřed, i když jim druzí před nohy naházeli hromadu klacků. Zakladatel Applu Steve Jobs, zakladetel Microsoftu Bill Gates nebo například zakladatelé společnosti Google - Larry Page a Sergey Brind. Tito lidé byli úžasným přínosem pro lidstvo. Ano, jistě si všichni z nich zaslouží uznání za to, co dokázali, ale člověk musí mít stále na paměti, že toto jsou jen vzácné výjimky z milionů, kterým se podařilo uspět a dokázat to, co ostatní pokládali za nemožné, i když někdy jejich cesty nebyly zcela lehké.
S touto myšlenkou jsem odcházel z naší třídy a přemýšlel, co nás asi tak čeká. „Motivační seminář“ se konal ve školní jídelně základní školy. Usadil jsem se na místo ve třetí řadě, abych nebyl moc blízko a nebyl moc vidět, ale měl případně dobrý výhled na přednášející. Obecně mám za to, že semináře, které si člověk nezvolí sám, jsou nudné. Raději si vybírám sám a chodím na to, co mě zajímá. A tak jsem zvažoval i možnost, že se během té doby prospím, abych dohnal spánkový dluh z přechozí noci, kterou jsem strávil nad učením.
Poslední opozdilci přicházeli na svá místa, když ředitel školy předstoupil před mikrofon a představil nám přednášející. Byl jím Pavel Komárek, zakladatel projektu „Můžeš podnikat“, a Jaroslav Řasa, majitel společnosti ABRA software a.s., která se řadí mezi špičku vývojových společností na software v České republice. Když se pan Řasa představil, tak jsem v té chvíli zahodil myšlenky na odpočinek. Pozorně jsem nejprve poslouchal výklad pana Komárka, který ale mluvil jen o společnostech, kterým se v džungli projektů a díky nápadu podařilo uspět. Jeho prezentace pro mě byla zajímavá.
Poté přišel na řadu pan Řasa. Jeho prezentace byla z trošku jiného těsta. Pustil se do výkladu o tom, jak začínal jako malý, o jeho prvních náznacích podnikání a pak prvním založení společnosti. Výklad mě velice zaujal, pozorně jsem ho poslouchal a zjistil, že on se v začátcích podnikání potýkal s mnoha neúspěchy a chybami, které jsem již okusil i já, ale zvládnul svoji společnost vytáhnout na vrchol. To mě vedlo k zamyšlení nad svými projekty.
Po prezentaci jsem šel za panem Řasou osobně. Chtěl jsem a potřeboval jsem znát jeho osobní názor na můj projekt. Po krátkém rozhovoru jsme domluvili, že se mu ještě ozvu a můžeme to probrat osobněji. Při odchodu, kdy jsem odcházel a děkoval za hezký seminář, jsem byl ještě náhle zavolán nazpět. Stál tam pan Řasa, v ruce držel objemnou knihu „Steve Jobs“ a s klidným hlasem se mě zeptal, jestli jsem již tuto knihu četl. Poněkud zaskočeně jsem mu odpověděl, že ne, že jsem o ní jen slyšel. Pan Řasa natáhl ruku a knihu mi podal se slovy: „Tu máš a přečti si ji… Možná ti hodně pomůže“. Ještě se mi do knihy podepsal a připsal slova: „Můžeš podnikat“. S troškou nejistoty, avšak s radostí jsem od něho knihu přebral a vyjádřil mu svůj dík, jak jsem jen slovy a intonací dokázal. S dobrým a hřejivým pocitem na srdci jsem odcházel ze školní jídelny a ještě po zbytek dne si v hlavě přemítal, co se to vlastně stalo.
Dne 15. prosince jsme se sešli na parkovišti v centru Prahy naproti Fantově kavárně a ve 14:30 hod. jsme vyjeli za naším cílem směr Londýn. Ještě jsme odbočili do Plzně pro našeho průvodce a v cestě nám už nestála žádná překážka. Okolo 5. hodiny ranní jsme přijeli do Calais, kde jsme čekali na nalodění na trajekt, který nás převezl na Britské ostrovy. Cesta trajektem byla zpestřena neklidným počasím na moři, které pěkně mávalo s naší lodí. Při příjezdu na Britské ostrovy jsme měli možnost vidět křídové útesy a od Londýna už nás dělila jen hodina a půl cesty. Pomalu jsme si zvykali na místní způsob řízení na levé straně, které je pro nás velice nezvyklé, ale naši zkušení řidiči se s ním vypořádali bez problémů.
Naše první zastávka v pondělí 16.12. byla Houses of Parliament, kam jsme se dostali metrem od parkoviště u O2 arény. Jízda metrem byla velice zajímavá, rozloha a složitost místního metra je překvapivá a je náročné pro turisty se tam vyznat. Jak je v Británii zvykem, i zde je vše obráceně, proto po eskalátorech dolů do metra jsme jeli po opačné straně než v Praze. Cesta byla úžasná, vagony podzemní dráhy jsou o mnoho menší než u našeho metra, prostor je zde pocitově i reálně vcelku stísněný. Po několikaminutové cestě jsme vystoupili v centru Londýna a šli jsme si projít místní památky. Viděli jsme již zmiňované Houses of Parliament, Big Ben, Downing Street, Westminster Abbey, London Eye, St James´s Park, BUCKINGHAM PALACE, kde jsme měli možnost pozorovat turisty vyhledávanou atrakci - výměnu stráží. Dále jsme šli na Trafalgar Square, Soho, Leicester Square, zde jsme měli rozchod, který jsme využili na různé nákupy, procházení v bočních uličkách a nasávání místní atmosféry.
Když jsme se opět sešli, měli jsme namířeno na stadion místního týmu Chelsea, kde měli studenti objednanou prohlídku stadionu a zázemí. Na stadion jsme se dostali opět metrem, které z velké části jezdilo mimo tunel a bylo o mnoho prostornější než tradiční Londýnské metro. Před prohlídkou stadionu jsme si mohli nakoupit dárkové předměty v místním Chelsea shopu. Poté se nás ujal zkušený průvodce a šli jsme do míst, kde se před zápasem pohybují takové osoby, jako je Frank Lampard, Petr Čech a další hráči z týmu Chelsea. Nejprve jsme si mohli prohlédnout místnost určenou pro rozhovory hráčů a vedením týmu s novináři. Dále jsme pokračovali do šaten hostujícího týmu a poté jsme navštívili šatnu místního domácího týmu. Nakonec přišlo to nejdůležitější, prohlídka samotné hrací plochy a tribun. Průvodce si nás před vstupem na hřiště srovnal do dvou řad jako dva týmy, podali jsme si ruce a vstoupili jsme na velkolepé hřiště a tribuny, které měly neuvěřitelnou velikost s kapacitou 45 000 diváků. Po ukončení prohlídky jsme jeli k našemu autobusu, který nás dovezl na sraz s hostitelskými rodinami. Rodiny si převzaly všechny studenty naší školy a odvezly je na místo jejich pobytu, kde už pro nás byla připravena večeře. Po večeři jsme se všichni vydali na pokoj odpočinout si po náročném dni a nabrat síly na další zážitky.
V úterý 17.12. jsme měli na programu dvě hlavní prohlídky, a to Windsor Castle a Imperial War Museum. Nejprve jsme se vydali na hrad ve Windsoru, kde nás uvítala místní průvodkyně a prohlídka hradu mohla začít. U vchodu na nás čekala rentgenová prohlídka osobních zavazadel, jelikož si sem o víkendu jezdí britská královna odpočinout. Po vstupu na území hradu jsme měli možnost vidět interiér i exteriér, který byl doplněn zajímavým výkladem od naší průvodkyně. Opět jsme měli možnost vidět výměnu hradních stráží. Po prohlídce všech přístupných prostorů jsme měli rozchod, kde jsme měli zase možnost si koupit suvenýry v pasáži s názvem Windsor Royal Shopping.
Když jsme vše prošli, nasedli jsme do autobusu a jeli do centra Londýna navštívit velkou budovu místního válečného muzea, které bylo bohužel částečně v rekonstrukci a některé expozice byly zavřeny. Ale zase jsme měli více času na poznávání Londýna. Večer jsme opět jeli do našich hostitelských rodin, kde jsme dostali večeři a šli spát, abychom započali náš poslední den plni energie.
Ve středu 18.12. ráno nás rodiny opět dovezly na stanoviště, kde jsme měli sraz. Zde jsme se všichni s rodinami rozloučili a poděkovali jim za péči o nás. Nastoupili jsme do autobusu, který nás dovezl do Greenwich. Odtud jsme jeli nadzemní dráhou, která je řízena počítačově a jezdí bez řidiče do centra Londýna. Během naší procházky jsme měli možnost vidět zajímavé památky, jako je The Bank of England, St Paul´s Cathedral, The Globe Theatre. Přešli jsme na pravý břeh Temže přes Millennium Bridge a po nábřeží jsme šli až ke křižníku Belfast, kde jsme měli domluvenou zhruba hodinovou prohlídku.
Křižník Belfast nás překvapil svou rozlehlostí a jeho atmosféru doplňovaly voskové figuríny, které ukazovaly život na lodi. Viděli jsme například operační sál, nemocnici, kajuty námořníků a dokonce i kapli. Naskytla se nám tam příležitost podívat se i do strojovny a na kapitánský můstek.
Ti, kteří neměli zájem o křižník, měli připravenou prohlídku Tower of London, ke kterému jsme se dostali přes pověstný Tower Bridge. Během prohlídky jsme mohli vidět korunovační klenoty, historické zbraně a různé další expozice. Pak jsme se vydali na hradby Toweru, kde jsme pořídili krásné fotky části Londýna.
Poté jsme měli rozchod na nákup posledních věcí a nazpět k autobusu jsme se vraceli lodí po proudu Temže zpět do Greenwich, kde jsme měli možnost vidět paprsek nultého poledníku a krásný výhled na noční Londýn. Okolo 19. hodiny jsme vyjeli k Euro tunelu, kterým jsme za 35 minut dojeli do Calais a 17 hodinovou cestu směr Praha jsme měli před sebou.
Tento výlet jsme si velice užili, vzpomínky budeme mít na dlouho a myslím si, že mnoho z nás se do Londýna vrátí, aby si prohlédli vše v klidu.
Děkujeme všem, kteří se na organizaci tohoto školního výletu podíleli.
I přesto, že naše škola patří k tradičním účastníkům veletrhu středních škol Schola Pragensis, snažili jsme se o něco "netradičního". Zda se nám to povedlo, posuďte sami.
Naši studenti opět lovili Bobříka informatiky. A že se jim to podařilo a neztratili se ani v rámci ČR můžete posoudit sami.
Kategorie Senior se v ČR celkem zúčastnilo 3891 řešitelů, z toho 637 bylo úspěšných (16 %).V naší škole se této kategorie zúčastnilo 25 studentů, z toho 14 se stalo úspěšnými řešiteli. Vítěz školního kola Tomáš Prachenský (3.A) se umístil s 228 body na 15. místě v rámci celé republiky.
Kategorie Junior se celkem zúčastnilo 7684 řešitelů, z toho 1614 úspěšných (21 %).
V naší škole se této kategorie zúčastnilo 28 studentů, z toho 11 se stalo úspěšnými řešiteli. Vítěz školního kola Daniel Rous (2.B) se umístil s 213 body na 66. místě v rámci celé republiky. Úspěšní "bobři" jsou zde.
Studenti třídy 1.B navštívili přednášku Akademie věd "Středověká škola". dozvěděli se mnohé o době, kdy byla nejbližší spolupracovnicí kantora rákoska a latina byla jazykem vzdělanců. Dobu, ve které číst, psát a počítat uměla jen menšina obyvatel. Důraz byl kladen na rozdílnou potřebu i přístup ke vzdělávání jednotlivých sociálních vrstev a na znalosti a dovednosti středověkých lidí.
Náš florbalový tým se tak jako každoročně účastnil turnaje Open Florbal Troja 2013. A opět po bojovném a týmovém výkonu nezklamal. Stříbrná medaile je toho důkazem.
Ve finálovém utkání tradičního turnaje v kopané se potkaly dvě třídy. 2.B a 4.B. V pohledném utkání porazili mladí naše maturanty výsledkem 3:2. Dlužno dodat, že ke konci utkání přenechali „druháci“ aktivitu svému soupeři a vyrovnání bylo na spadnutí. Oporou 2.B byl Lukáš Veselý. Starší a historie znalí si jistě budou pamatovat jméno pana Františka VESELÉHO – našeho slavného fotbalového reprezentanta, mistra Evropy v roce 1976 a skalního Slávisty. Jeho vnuk, také Slávista - Lukáš Veselý (na fotce vítězného mužstva snadno identifikovatelný). Vítězům blahopřejeme.
Na začátku září jsme se, někteří již potřetí, vydali na sportovní kurz do Běstviny nedaleko Železných hor. Kurz je povinný pro studenty druhého ročníku, pro třetí a čtvrtý je dobrovolný. Moc jsme se tam těšili. Je to ideální způsob, jak zahájit školní rok. Na cestu jsme se vybavili spoustou řízků, abychom je mohli později rozdat profesorům. To už se stalo pro naši třidu dobrým zvykem.
Sraz byl, jako každým rokem, na parkovišti za školou, kdy se všichni účastníci sešli zhruba okolo půl osmé hodiny ranní. Po krátkém čekání jsme, jak je již zvykem, začali pomáhat s nakládáním věcí na tee-bal, fotbal, badminton a další sporty, které v areálu Běstviny provozujeme. Kola a ostatní sportovní vybavení jsme naložili do přívěsů. Po odevzdání formuláře o bezinfekčnosti jsme konečně vyrazili.
Naše třída jela v autobusu společně se spolužáky třetího ročníku. Mezi nimi byl i jeden tichý hoch, který pobavil celý autobus tím, že se mu udělalo nevolno ještě před tím, než jsme vyjeli. Cesta Prahou se odehrávala v dlouhých popojížděních v dopravních kolonách, ale po nájezdu na dálnici se plynulost jízdy zlepšila. Na určené místo jsme dorazili asi po dvou hodinách.
Po příjezdu na místo začal boj o chatky. My, jako zběhlí čtvrťáci, jsme samozřejmě chtěli obsadit to nejlepší, co zde bylo. Ti šťastnější z nás dostali velké chatky pro šest osob, ve kterých je elektřina. Je v nich sice pouze jedna zásuvka, ale na to jsme my vždy připraveni a vozíme s sebou dostatek prodlužovacích šnůr a rozdvojek. I letos jsme jich měli tolik, že se nám podařilo rozvést elektřinu i do několika menších chatek. To nám bohužel profesoři zakázali. Naše velkolepá rozvodná síť byla zničena.
Protože někteří z nás si přivezli i reproduktory, okamžitě začaly souboje o to, kdo bude mít hlasitější a lepší hudbu. Především hlasitější než reproduktor pana profesora Kleina, kterým hlásí všechny důležité informace a svolává nás ke sportovním akcím.
Po vybalení všech věcí byl sraz v jídelně a následně nám byla vysvětlena organizace kurzu. Každý den byl rozdělen na ranní a odpolední sportovní blok.
Jelikož prvním jídlem v Běstvině měla být až večeře, dohodli jsme se, že si necháme dovézt pizzu. Celkem jsme si jich objednali asi pětadvacet. Bohužel nám je nedovezli včas, a tak jsme si je mohli sníst až o přestávce mezi sportovními bloky. Jako omluvu za čekání jsme od pizzerie dostali několik litrů polévky, kterou ale nikdo nejedl. Všichni jsme se totiž těšili na proslulý guláš pana ředitele. Ostatně – na celém sportovním kurzu je vždy nejlákavější množství a kvalita jídla. Každý den jsme byli obdarováni snídaní, kdy na nás na stolech čekal horký čaj či kakao a rohlíky s pomazánkou nebo marmeládou. Jídlo bylo chutné, rozmanité, ale hlavně – bylo ho dost, a to nemluvím jen o snídaních, ale i obědech, večeřích a svačinách. Hlavním bodem je však druhá večeře. Pan ředitel jakožto šéfkuchař druhých večeří na nás rozhodně nešetřil, a to jak porcemi, tak i výběrem jídel, který byl opravdu široký. Kromě zmíněného guláše jsme si mohli pochutnat na klobásách, pro sportovní kurz na netypických škubánkách nebo naopak na typickém proprdu, tedy salámu s octem, pepřem a cibulí, a na mnohém dalším.
Sportovní kurz jsme si užili i přes počasí, které nám zrovna nepřálo, většinou bylo dost chladno a občas i zapršelo. Během něho jsme si mohli vyzkoušet spoustu různých sportovních aktivit - například geocaching. Pobíhali jsme při něm po lese s navigací a snažili se najít co nejvíce geocoinů. Za každý z nich jsme pak získali větší šanci na výhru v tombole. Občas chtěl být pan profesor Vostárek vtipný a naschvál nás poslal delší a horší cestou. To nám ale nezabránilo, abychom si při hledání cachek užili spoustu zábavy.
Dalším oblíbeným sportem byl t-ball. I když se ne vždy sešly zrovna profesionální týmy, brali jsme to s humorem. Občas sice došlo k nějaké nehodě, ale bez toho by hra nebyla dostatečně zajímavá. Skvělou součástí sporťáku byly kurzy sebeobrany. Naučili jsme se užitečné chvaty a vyzkoušeli si je v praxi.
Provozovali jsme i různé další sporty, jako třeba volejbal, nohejbal, badminton, nebo dokonce lukostřelbu. Došlo i na výlet na jízdních kolech. O nejvtipnější moment z cyklistiky se postaral David a jeho ulomená klika. Nedokážete si představit, jak zbytek cesty musel jet jako na koloběžce, když nemohl šlapat. Vodácký výcvik, který má na starosti náš pan ředitel, je pro mě vždy taková třešnička na dortu. Díky zkušenostem, které jsme nasbírali na vodáckých kurzech z řeky Hron, si můžeme zablbnout na klidném rybníce. Nejen že každý musí zkusit projet rákosí, ale také je pokaždé vyvolána válka a jde do tuhého. Nejvíc nesnáším, když vás někdo převrhne s lodí uprostřed rybníka a vy ji musíte táhnout až ke břehu.
…A takto probíhal celý týden, ve kterém bylo plno zábavy, žertíků a pohybu.
I když nám počasí často nepřálo, sportovní kurz jsme si přesto všichni velice užili a zpátky do Prahy se nám vůbec nechtělo. Na sportovní kurzy budu velmi rád vzpomínat a pokud bude možnost jet navštívit tu super partu učitelů a studentů, nebudu váhat a pojedu.
V. Slunéčková, J. Dvořáček, J. Kaštánek, R. Provazník, J. Hruška, D. Tereba, P. Bumbálek, L. Brchl, A. Loginov – G4A
Naše škola se snaží studenty maximálně připravit pro praktický život. Proto jsme uspořádali pro 3. a 4. ročník motivační seminář. Jedním z přednášejících, jehož návštěva nás nesmírně potěšila, byl zakladatel úspěšné firmy ABRA SOFTWARE pana Řasy. O to víc si ceníme rovně ceníme následné reakce, která přišla e-mailem: Vážený pane řediteli, za celou dobu přednášek na středních školách byla z mého pohledu ta Vaše nejlepší:-) Jaroslav Řasa. Že seminář stál opravdu za to, se můžete dozvědět z vyprávění našeho studenta 4. ročníku Ondřeje Zuzaňáka zde.
Naše škola se letos zúčastnila v rámci Poháru pražských škol (POPRASK) turnaje v minikopané, který se konal jako již mnoho let předtím ve sportovním areálu Pražačka.
Na začátku září jsme se, někteří již potřetí, vydali na sportovní kurz do Běstviny nedaleko Železných hor. Kurz je povinný pro studenty druhého ročníku, pro třetí a čtvrtý je dobrovolný. Moc jsme se tam těšili. Je to ideální způsob, jak zahájit školní rok. Na cestu jsme se vybavili spoustou řízků, abychom je mohli později rozdat profesorům. To už se stalo pro naši třidu dobrým zvykem.
Naše škola se letos zúčastnila v rámci Poháru pražských škol (POPRASK) turnaje v minikopané, který se konal jako již mnoho let předtím ve sportovním areálu Pražačka.
Byli jsme vylosováni do skupiny E1 s HŠ Vršovická a Gymnáziem Prof.J.Patočky.
Zápasy základní skupiny jsme zvládli výtečně. S HŠ Vršovická jsme sice jen remizovali 1:1 (vyrovnávací branku jsme dostali 5 sekund před koncem zápasu!), ale Gymnázium prof. Patočky jsme přesvědčivě porazili 4:1 a svoji základní skupinu vyhráli.
V semifinále nás čekal soupeř ze skupiny E2, který se umístil na 2.místě – SOŠ a taneční konzervatoř z Prahy 6. Tento zápas jsme jasně ovládli a vyhráli 3:0. A jelikož si Gymnázium prof. Patočky stejně úspěšně počínalo i v druhém semifinále, střetli jsme se spolu opět, tentokrát ve finále. Do dalších bojů postupoval jen celkový vítěz skupin E.
První poločas jsme vyhráli 1:0. V polovině druhého poločasu nám zranili naši brankářskou jedničku a zároveň nám dali při tomto faulu vyrovnávací branku, která tak správně neměla platit! Protesty nám nepomohly… Do branky musel nastoupit náš náhradní brankář, a seč se snažil, jak uměl nejlépe, dostal ještě další dvě branky a my prohráli finále 1:3 a z dalších bojů jsme byli vyřazeni.
Abychom si udrželi pověst nejmoderněji vybavené střední školy v ČR a hýčkali naše studenty, zakoupili jsme s novým školním rokem 2013/2014 opět sadu nových PC. Opět se jedná o úspěšnou řadu DELL Precision T3600 s neuvěřitelnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3600 si hravě poradí i s výrazným zatížením náročným na prostředky a grafický výkon. Navíc jsme sestavu tento rok vylepšili o ještě výkonnější procesor, viz níže.
Výkonná, spolehlivá a značková grafická karta, předurčena do grafických pracovních stanic s CAD či DTP systémy, do prostředí pro náročné výpočty či jiného pracovního nasazení.
Karta disponuje velice výkonným, ale na spotřebu úsporným, grafickým jádrem NVIDIA. Tři výstupy, 2x Display port a 1x DVI-I lze použít pro provoz více monitorů, zvládá až 30 bitů barev a rozlišení 2560 x 1600 pixelů. Díky podpoře pokročilých technologií je umožněno používání grafické karty více aplikacemi a systémy (NVIDIA SLI Multi-OS), dramaticky vylepšen výkon v CAD aplikacích, podpora DirectX 11 nabízí hardwarovou teselaci, aj. Také je podporováno OpenGL 4.1, Shader Model 5.0, hardwarová akcelerace dekódování videí, výpočtů, operací s obrazem atd.
Kromě nákupu nových počítačů se naše škola s novým školním rokem dočkala i nového softwarového vybavení. Studenti se mohou těšit na nový software pro většinu předmětů.
AutoCAD 2014
pro předmět Technická grafika
Navrhujte a utvářejte svět kolem sebe pomocí účinných, propojených nástrojů pro tvorbu návrhů, které jsou součástí softwaru Autodesk® AutoCAD®. Vytvářejte úchvatné 3D návrhy, urychlete dokumentaci a připojte se ke cloudu, abyste mohli spolupracovat na návrzích a mít k nim přístup ze svého přenosného zařízení.
pro předměty Prezentační grafika a Grafické systémy
Software Adobe Creative Suite 6 Production Premium je špičková sada nástrojů pro videoprodukci, díky které dokážete dodržet všechny termíny a čelit všem budoucím výzvám. Vytvářejte videoprodukce, pohyblivé grafiky, vizuální efekty a interaktivní obsah pomocí špičkových vysoce výkonných tvůrčích nástrojů. Zvyšte svoji produktivitu použitím úzce integrovaných komponent s přelomovým výkonem a plynulými pracovními postupy. Budete tak moci vytvářet působivá média pro prakticky jakoukoli obrazovku. KOLEKCE OBSAHUJE: Premiere Pro CS6, After Effects CS6, Photoshop Extended CS6, Audition CS6, Speedgrade CS6, Prelude CS6, Illustrator CS6, Encore CS6, Media Encoder, Flash Pro CS6.
VMware Workstation 9
pro předmět Počítačové sítě
VMware Workstation je virtualizační program (software), který umožňuje spustit na jednom počítači více virtuálních strojů. Každý takový stroj používá svůj vlastní operační systém (dále jen OS). Není přitom omezen OS hostitelského počítače, takže můžete spustit na 32bitovém OS 64bitový OS. Například na jednom počítači, na kterém jsou instalovány 32bitové Windows XP, můžete používat současně i Suse Linux, 64bitovou Fedoru Core 4, Windows 7 a další instalaci Windows XP. Je vhodný pro programové vývojáře, kteří potřebují svůj produkt otestovat na několika různých OS.
Populární kancelářský balík přichází ve verzi 2013 s mnoha novými užitečnými funkcemi. Významnými novinkami jsou především možnost ukládat soubory do cloudu a podpora práce na mobilních zařízeních.
Řeky Dunajec a Hron patří mezi jedny z nejkrásnějších malebných slovenských řek. Každoročně dopravují po svých vlnách skupiny vodáků z jednoho kempu do druhého.
Mezi vodáky se, jako každoročně, připojila i naše skupina studentů ze SSŠVT. Nebáli jsme se a ukázali tak široké veřejnosti, že pod pojmem "ajťák" si nemusíte představit jen zarostlého, obtloustlého mladíka s brýlemi, který se celé dny schovává za monitorem…
Málokoho by asi napadlo, že těch 15 mladíků, které doprovází i dvě slečny studentky - vodačky, ještě včera sedělo ve školních lavicích a studovalo například programování nebo správu počítačových sítí.
Celé naše dobrodružné putování začalo v pátek 14.6.2013 na autobusovém nádraží Florenc. Studenti si zde ještě narychlo kupovali potřebné věci na cestu autobusem. Většina z nás nejela se školou na vodu poprvé, a tak jsme věděli, že po prvních hodinách dojde našim PDAčkům, chytrým mobilům a tabletům, lidově řečeno "šťáva" a zůstaneme odkázáni na časopisy a společenské hry. Cesta byla dlouhá a trvala téměř celou noc.
Když jsme přijeli na první stanoviště k řece Dunajec, nevěřili jsme vlastním očím. Ten úžasný pohled na přírodu, který se nám naskytl, byl až neuvěřitelně kouzelný a všem nám okamžitě učaroval. Všichni hned zapomněli na své starosti, které je možná ještě trápily v Praze. Byli jsme nadšení a těšili se jak malí kluci na další dobrodružství, která nás čekala. Na tvářích studentů byl vidět úsměv, radost a dobrá nálada. Díky našemu řediteli a profesorům bylo vše výborně zorganizováno a připraveno na další super akce a vodácké putování.
Jednodenní plavba po malebné řece Dunajec patří mezi nejhezčí, které jsem kdy měl možnost zažít. Plavbu na kánoích lemovaly vysoké skalní hřebeny, obklopené zelenými pastvinami, nespoutaná příroda a nikde ani živáčka. Překrásná příroda a jasná obloha bez mráčků s příjemně chladnou vodou nás úplně nadchla. Všichni moji kamarádi vodáci byli maximálně spokojeni. Toto se opravdu jen tak nevidí a na jiné řece určitě nezažije!!!
Po tom, co jsme úspěšně splavili úsek na Dunajci, jsme se přesunuli na druhou největší řeku Slovenska, na řeku Hron. Po této řece jsme se plavili až do samotného konce našeho putování. Hodně vody, čistá příroda, krásné počasí, spousta zábavy a hezké kempy - život na řece je opravdu dobrodružný. Z každého úseku na řece na vás dýchala atmosféra plná nečekaných zážitků. I tak by se dala popsat naše plavba a samotná řeka Hron.
Samozřejmě, že ne vždy jsme zůstali úplně v pohodě a suchými. Někdy se naše plavidla ocitla o několik centimetrů hlouběji pod vodou, než bychom chtěli. Nám to ale rozhodně náladu nepokazilo. Naopak, tyto malé nehody kompenzovala výborná nálada všech zúčastněných, radost z dobře společně odvedených sportovních výkonů a v neposlední řadě i těšení se na další den strávený na vodě ve společnosti svých kamarádů.
Každý den jsme se všichni moc těšili na výborné jídlo, které nám dopřával náš vždy dobře naladěný pan ředitel. Úplně nás, patnáct vyhladovělých kluků a dvě dívky, po jízdě na lodích rozmazloval připravovanými jídly, která sám vymýšlel a též je společně s námi i vařil. Byly to od samého začátku až do konce našeho putování jen samé dobroty. Patří mu veliké díky nejen za tu vynikající svíčkovou s knedlíky, uzené maso s domácími knedlíky a zelím nebo velké množství obložených chlebíčků, které nám tak moc chutnaly. Všechna jídla byla výborná, že jsme si s chutí šli ještě i několikrát přidat. Na celém vodáckém putování byla vždy jen skvělá nálada. Parta lidí včetně profesorů byla úžasná. Zažili jsme spoustu zábavy a vůbec se nám nechtělo jet domů.
Bohužel však nic, ať už je to sebevíc krásné, nemůže trvat věčně. Proto se všichni už od konce našeho letošního vodáckého putování těšíme a nemůžeme se dočkat na další, nové putování, které proběhne příští rok.
Zveme všechny studenty, kteří touží objevovat nová dobrodružství, aby se k nám přidali. Věříme, že se k nám připojíte a těšíme se na další vodácké putování s vámi.
Jsme nejmoderněji vybavená střední škola v ČR a našim studentům jsme s novým školním rokem 2012/2013 opět zakoupili nové PC. Tentokrát se jedná o DELL Precision T3600 s neuvěřitelnou konfigurací. Pokročilé provedení počítače Dell Precision T3600 si hravě poradí i s výrazným zatížením náročným na prostředky a grafický výkon.
Grafická karta 1 GB nVidia Quadro 2000 (NVIDIA 3D Vision)
Disk WD 2 TB Serial ATA (upgradováno 09/2014 z 1 TB) + 500 GB SSD disk Samsung (upgradováno 10/2017)
Grafická karta nVidia Quadro 2000
Výkonná, spolehlivá a značková grafická karta, předurčena do grafických pracovních stanic s CAD či DTP systémy, do prostředí pro náročné výpočty či jiného pracovního nasazení. Karta disponuje velice výkonným, ale na spotřebu úsporným, grafickým jádrem NVIDIA. Tři výstupy, 2x Display port a 1x DVI-I lze použít pro provoz více monitorů, zvládá až 30 bitů barev a rozlišení 2560 x 1600 pixelů. Díky podpoře pokročilých technologií je umožněno používání grafické karty více aplikacemi a systémy (NVIDIA SLI Multi-OS), dramaticky vylepšen výkon v CAD aplikacích, podpora DirectX 11 nabízí hardwarovou teselaci, aj. Také je podporováno OpenGL 4.1, Shader Model 5.0, hardwarová akcelerace dekódování videí, výpočtů, operací s obrazem atd.