Napsali o nás
O zkrácené úvazky je zájem. Reflektují na to firmy?
Nejžádanějším benefitem mezi zaměstnanci jsou různé formy flexibility, které jim umožňují lépe skloubit soukromý a pracovní život. Jde především o home office, flexibilní pracovní dobu a zkrácené úvazky. Zatímco první dvě možnosti zaměstnavatelé postupně přijali za své, u třetí možnosti to poměrně vázlo. Změnilo se to?
Každý šestý středoškolák studuje soukromou školu. Zájem o absolventy IT oborů je enormní
Bezmála čtvrtina středních škol v Česku je soukromá a zájem o studium v privátním sektoru sílí. Ne kvůli „zaplacené maturitě“, naopak, studenti i rodiče od škol vyžadují profesionalitu a intenzivní přípravu do praxe.
Nedostatek odborníků nutí počítačové firmy zaměstnávat studenty
Kvůli nedostatku pracovníků ovládajících svět informačních technologií přibývá firem, jež spolupracují se středními školami, které budoucí počítačové odborníky vychovávají. Při studiu pracuje v Česku 8,4 procenta mladých ve věku od 15 do 29 let, což je třikrát méně než evropský průměr.
Nejstarší IT škola, kde se rodí ajťáci, letos slaví 30 let
Soukromá střední škola výpočetní techniky (SSŠVT) byla první, která začátkem 90. let nabídla veřejnosti specializované vzdělání v informačních technologiích. A dodnes platí za jednu z mála odborných IT škol v Praze. Každý rok přijme kolem stovky nových uchazečů, zájemců o studium ale bývá i čtyřikrát tolik.
Umělá inteligence obrací pracovní trh naruby. Jak nepřijít o práci?
Už nyní je jasné, že se díky umělé inteligenci zcela promění pracovní trh. Do roku 2030 klesne po některých oborech poptávka, vzniknou ale zcela nové profese. Kdo by se měl bát o místo a kdo může naopak zůstat v klidu?
Zájem o absolventy v IT je největší za 25 let. Lukrativní výdělky mají už středoškoláci
Mladí lidé jako nezkušení pracovníci? To v ICT oborech neplatí. ICT firmy si hledají zaměstnance i mezi středoškoláky – nabízejí jim placené stáže, brigády a zkrácené úvazky s platem od 200 korun za hodinu. Studenty si „vychovávají“ a doufají v jejich budoucí loajalitu.
Ajťák jako vysněné povolání? Vzdělání v ICT je vstupenkou do všech odvětví
Pracovníci v IT chybí na všech úrovních – od správců sítí, techniků po programátory a vývojáře. U zaměstnavatelů si mohou diktovat podmínky, žádat benefity a už vůbec neplatí, že by za počítačem seděli ve dne v noci. Naopak, velkou devizou práce v IT jsou zkrácené úvazky.
Osmáci a deváťáci budou porovnávat své znalosti v logice a IT o desítky wattů víc
Stolní počítač zapnutý od rána do večera spotřebuje kolem 2 kWh elektrické energie. Notebooky bývají až čtyřikrát úspornější. „Na spotřebu energie je dobré myslet už při nákupu zařízení. Pokud chceme na počítači pouze používat e-mail, internet a sledovat filmy, není nutné vybírat z výkonnějších řad, nepotřebujete grafickou kartu ani výkonný procesor.
Pět tipů, jak snížit spotřebu počítače. Notebook na klíně „žere“ o desítky wattů víc
Stolní počítač zapnutý od rána do večera spotřebuje kolem 2 kWh elektrické energie. Notebooky bývají až čtyřikrát úspornější. „Na spotřebu energie je dobré myslet už při nákupu zařízení. Pokud chceme na počítači pouze používat e-mail, internet a sledovat filmy, není nutné vybírat z výkonnějších řad, nepotřebujete grafickou kartu ani výkonný procesor.
IT-Slot: Souboj českých žáků v informatice má své vítěze
Padesátka nejlepších žáků z podzimního prvního kola informativní soutěže IT-SLOT se utkala ve finále 30. března v Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze. V klání matematických a logických otázek, kterého se od počátku účastnilo 4963 dětí ze 127 základních škol napříč Českem, zvítězil Daniel Svoboda ze ZŠ s RVMPP Buzulucká 392, Teplice.
Testování na školách končí. Podle ředitelů jde o předčasný krok
Z rozhodnutí vlády končí pravidelné preventivní testování ve školách a firmách 18. února. Protože na školách testování probíhá jednou týdně vždy v pondělí, naposledy se budou čeští žáci podrobovat hromadnému testování 14. února. Co si o konci testů myslí ředitelé škol?
Bývalý VR vývojář pomáhá české medicíně, v IKEMu simuluje náročné operace
Moderní technologie jsou klíčovou součástí dnešní medicíny, a české zdravotnictví rozhodně nezůstává pozadu. Se zajímavým příběhem, náhodou souvisejícím i s hrami, přišla prosecká Soukromá střední škola výpočetní techniky, která se pochlubila úspěšným absolventem uplatňujícím své schopnosti v pražském IKEMu - Davidem Sibřinou. Ve virtuální realitě umožňuje jeho projekt plánování nestandardních zákroků, v současnosti při operaci jater.
Jak funguje studium IT oborů, kdo na to má a co je potřeba zvážit
Trh práce se sice stále víc diverzifikuje, ovšem komplexní znalosti usnadňují práci ICT odborníka v každé profesi. Vývojáři neuškodí znát práci grafika a naopak. Je však zásadní, aby škola studentům poskytla nadstandardní počet hodin s moderními technologiemi, na kterých si vše reálně vyzkouší, zjistí, co je baví, co si představovali jinak, nebo objeví své skryté talenty. Jen tak dokáže škola podnítit motivaci studenta k dalšímu vzdělávání a seberozvoji, který je pro úspěch v dynamickém oboru IT stěžejní,“ vysvětlil ředitel školy.
Teenagerům chybí schopnost logicky přemýšlet, distanční výuka nepomáhá
Současní teenageři nemají schopnost logicky přemýšlet, zvykli si až příliš spoléhat na moderní technologie a aplikace. Ukázaly to výsledky 11. ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT mezi českými žáky osmých a devátých tříd základních škol. Na vině může být i distanční výuka.
Online výuka je výzva. Jeden recept neexistuje, shodují se učitelé
V praxi zjištěné klady distanční výuky shrnul ředitel stejné školy Martin Vodička. „Distanční výuka nám určitě ukázala mnohé inovace, které se vyplatí zachovat. Nemocní žáci by se v budoucnu mohli připojovat do výuky z domova on-line a nic nezameškat,“ doporučil.
Dílny po internetu? Učni musí k ponku, praxi nelze nahradit, varují učitelé
Přesto se nám daří dodržovat klasický rozvrh - učitelé přecházejí z prezenční výuky v plných třídách do prázdných učeben, kde vyučují dálkově virtuálně připojené žáky v karanténě,“ popsal peripetie Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) na pražském Proseku
Koronakrize ukázala důležitost profesí v IT, absolventů ICT oborů ale trvale ubývá
Půl roku od propuknutí koronakrize dnes už nikdo nemůže pochybovat o tom, jak důležité jsou pro společnost informační technologie.
Stála u zrodu oboru ICT v Česku. Škola na Proseku slaví 25 let.
Jak starý je obor ICT v Česku? Přesně čtvrt století. Mezi prvními se v roce 1994 v Praze na Proseku otevřela Soukromá střední škola výpočetní techniky. Zájem o IT vzdělání byl okamžitý. Dnes má škola 360 studentů, kteří se nebojí zakládat vlastní firmy ještě před maturitou. Počty absolventů však poptávce trhu zdaleka nestačí. „Když jsme před 25 lety se školou začínali, obor ICT v Česku prakticky neexistoval, ani v terciálním vzdělávání. Věřili jsme v budoucí hodnotu oboru IT, ale nikdo nemohl tušit, kam až poroste. Dnes informační technologie zasahují skutečně do všech odvětví a specialisté chybí,“ uvedl Martin Vodička, ředitel a zakladatel Soukromé střední školy výpočetní techniky na Proseku (SSŠVT).
Nákup počítače.
Nákup počítače. Hosté: mgr. Libor Fiala a mgr. Tomáš Vostárek, učitelé Soukromé střední školy výpočetní techniky. Moderuje Patricie Strouhalová.
více
Pět tipů, čím se řídit při nákupu nového počítače.
Elektroniku nalezne pod vánočním stromečkem zhruba třetina Čechů. Kromě chytrých telefonů a tabletů lidé s oblibou ke konci roku nakupují nové počítače – ať už jako dárek, nebo v rámci modernizace firemního vybavení a optimalizace daní. Až deset procent lidí čeká s nákupem počítače na povánoční výprodeje.
více
Devět žáků z pražských škol postoupilo do finále informační soutěže IT-SLOT.
Jubilejní 10. ročník soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd zná své finalisty. V prvním kole soutěže otestovalo znalosti z informatiky, matematiky a logiky 3860 dětí ze 115 základních škol napříč Českem.
více
Schola Pragensis: největší přehlídka středních škol v Česku nasměruje tisíce deváťáků.
Téměř 80 tisíc deváťáků čeká výběr střední školy. Ujasnit si priority, zájmy a vlastní možnosti pomáhá výstava Schola Pragensis. Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku proběhne letos od čtvrtka 28. do soboty 30. listopadu v Kongresovém centru Praha. Vstup pro všechny je zdarma.
více
Kam po základce: Takhle si dítě nejlépe vybere střední školu.
Desítky tisíc deváťáků už nyní se svými rodiči řeší otázku pokračujícího vzdělávání. Při výběru školy je potřeba se zaměřit především na tři hlavní kritéria - jaký zvolit obor, jestli studovat v místě bydliště a zda sáhnout raději po soukromé, anebo veřejné škole.
více
Studenti jsou pro mnohé firmy hlavním zdrojem zaměstnanců.
Míra nezaměstnanosti je na minimu, v červenci klesla na 2,3 procenta, zaměstnavatelé tak čelí nedostatku kvalitních uchazečů. Změnit práci je snadnější než dříve, proto řada lidí odchází za novými zkušenostmi. Firmy se tudíž stále častěji obracejí na studenty VŠ, aby si již během jejich studia vytipovaly ty nejperspektivnější. Cílem je nabídnout jim možnost praktických zkušeností v oboru a udržet je i po skončení školy. Užitečná může být i možnost takzvaného duálního vzdělávání.
více
Škola na pražském Proseku vede ajťáky k samostatnosti
Firmám v ČR chybějí pracovníci, a to nejen v průmyslových provozech. Již před dvěma lety hlásili personalisté, že by se u nás uživilo dvakrát více IT odborníků. „Firmy se často spokojí jen s tím, že jim agentura najde či nenajde zaměstnance. Je škoda, že nevyšlou svého zástupce přímo do školy, aby v ní prezentoval, co mohou nabídnout,” říká Martin Vodička, ředitel střední školy na pražském Proseku.
více
V Praze proběhne největší přehlídka středních a vyšších odborných škol
Téměř 80 tisíc žáků 9. tříd čeká rozhodnutí, jakou školu dál studovat. Ve výběru jim může pomoci i 22. ročník výstavy Schola Pragensis, největší přehlídky středních a vyšších odborných škol v ČR. Letos se na ní představí 151 vystavovatelů, proběhne od 23. do 25. listopadu v Kongresovém centru Praha. Vstup je zdarma.
více
Schola Pragensis: začíná největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku
Téměř 80 tisíc žáků devátých tříd čeká rozhodnutí, jakou školu dál studovat. Ve výběru jim pomůže výstava Schola Pragensis - největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku, na které se letos představí 151 vystavovatelů. Proběhne od 23. do 25. listopadu v Kongresovém centru Praha. Vstup pro všechny je zdarma.
více
Největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v ČR
Téměř 80 tisíc žáků devátých tříd čeká rozhodnutí, jakou školu dál studovat. Ve výběru jim pomůže výstava Schola Pragensis - největší přehlídka středních a vyšších odborných škol v Česku, na které se letos představí 151 vystavovatelů. Proběhne od 23. do 25. listopadu v Kongresovém centru Praha. Vstup pro všechny je zdarma.
více
Harvard na tuzemský způsob? Roste zájem o soukromé školy, nejsou už jen pro „zbohatlíky“
Každá čtvrtá střední škola v České republice je soukromá a zájem o studium v neveřejném sektoru pozvolna sílí. Absolventi kvalitních soukromých škol jdou na trhu práce na dračku. Přesto mezi veřejností stále panuje o soukromém vzdělávání mnoho předsudků.
více
Průzkum: Střední škola jako investice - vyplatí se soukromá, nebo státní?
Každá čtvrtá střední škola v České republice je soukromá a zájem o studium v neveřejném sektoru pozvolna sílí. Absolventi kvalitních soukromých škol jdou na trhu práce na dračku. Přesto mezi veřejností stále panuje o soukromém vzdělávání mnoho předsudků.
více
Volba střední školy není snadná, často si ji žáci vyberou sami
Necelých 80 tisíc deváťáků čeká tento školní rok důležité rozhodnutí, a to výběr střední školy. Jak zvolit tu správnou, u které se nejen zvládne přijímací řízení, ale hlavně – bude pro daného studenta přechod do vyššího stupně vzdělávání celkově úspěšný? Nešlápnout vedle se hodí, navíc čím dříve budou mít žáci jasno, kam si podají přihlášku, tím lépe. Necelá polovina dětí si SŠ vybere sama.
více
Odborníci na IT zoufale chybí
Úspěch každé firmy dne závisí na informačních technologiích. Odborníků v IT je v Česku kolem 160 tisíc, přesto na trhu práce chybí. O to víc si firmy hýčkají své stávající pracovníky a lákají k sobě čerstvé absolventy.
více
Schází více než trojnásobek IT pracovníků. Jejich potřeba roste ve všech odvětvích
Úspěch každé firmy dnes závisí na informačních technologiích. Odborníků v IT je v Česku kolem 160 tisíc, přesto na trhu práce zoufale chybí. O to víc si firmy hýčkají své stávající pracovníky a lákají k sobě čerstvé absolventy hned po maturitě.
více
I přes poptávku firem podíl studentů IT oborů klesá
Úspěch firmy závisí i na informačních technologiích, jejich potřeba roste ve všech odvětvích. Odborníků v IT je v Česku kolem 160 tisíc, přesto na trhu práce chybějí. O to více by si tak společnosti měly hýčkat své stávající pracovníky. Firmy k sobě rovněž často lákají čerstvé absolventy hned po maturitě. Od roku 2012 každopádně počet studentů oborů IT mírně klesá.
více
Dny otevřených dveří pomáhají žákům nejvíc při výběru střední IT školy
Pouhý měsíc chybí do výběru střední školy žákům, kteří letos vychází ze ZŠ. Často jejich výběr je ovlivněn tím, co znají nejlépe, kde myslí, že se dostanou do lukrativního oboru, ale i kde je přijmou nebo budou studovat bez problémů. Výběr technických či IT oborů tím pak může být ovlivněn.
více
Český středoškolák vyhrál prestižní britské ocenění za architekturu
Marek Plaček pracuje v londýnské firmě Taylor Interiors jen od loňského podzimu. Podílel se na projektu Casa Alegra, za který letos na podzim spolu s dvěma kolegy získal prestižní ocenění Design & Architecture Awards 2015, a to hned ve dvou kategoriích. Absolvoval Soukromou střední školu výpočetní techniky v Praze.
více
Čech vyhrál v Londýně prestižní designovou cenu. Navrhl vilu za 26 milionů eur
K architektuře měl třiadvacetiletý Marek Plaček vždy blízko. Přesto se rozhodl pro studium IT a později ekonomie na ČZU. Vysoká škola ho ale nenaplňovala, a tak se rozhodl cestovat. Když se vrátil z Austrálie, odpověděl na inzerát a za pár dnů byl v Londýně. Nyní pracuje jako CAD designér pro firmu, která navrhuje interiéry. Se svým prvním projektem zvítězil koncem září v soutěži Design & Architecture Awards 2015. K jeho práci mu stačí věci, které se naučil na Soukromé střední škole výpočetní techniky v Praze (SSŠVT).
více
Velký potenciál žen v IT oboru: mají jiný pohled na věc a lépe snáší stres
Přesto, že ženy využívají počítač v běžném životě ve stejné míře jako muži, podvědomě se oboru IT a vzdělávání se v něm vyhýbají a momentálně jsou v něm zastoupeny zatím jen 13 procenty. Jde přitom o velmi lukrativní obor, který nejenže lze dělat z domova, například při rodičovské dovolené. Netýká se pouze programování, ale i designu a grafického vzdělání, kde mohou mít ženy naopak lepší cit pro detaily a kombinace.
více
IT školy útočí na přední příčky v žebříčku nejperspektivnějších oborů
Mnoho dnešních žáků devátých tříd základních škol nemá jasnou představu o svém vysněném budoucím povolání a potažmo ani o střední škole, na které by chtěli následně pokračovat ve studiu. Neustálé technologické modernizace a současná informační společnost vybavuje v podstatě již každého mladého studenta alespoň základními, mnohdy i pokročilými IT znalostmi.
více
Příběhy SSŠVT: Absolvent Adam Konrád vyvíjí v Americe hry na motivy filmových trháků od Nolana
Jedním z úspěšných absolventů Soukromé střední školy výpočetní techniky Praha (SSŠVT) je Adam Konrád (30). Vývojář počítačových her, který aktuálně spolupracuje na projektech pro filmový průmysl, jako jsou webové hry pro filmy Inception (Počátek) či nový sci-fi trhák kin: Interstellar z dílny režiséra Christophera Nolana. Přestěhoval se do Spojených států, kde působí ve vývojářské společnosti Escalation Studios.
více
Zvolit tu správnou střední školu je důležité, k rozhodnutí pomůže dostatek informací
Pokud vybíráte střední školu a nevíte, jak na to, kdy s výběrem začít a jaké máte možnosti je postup jednoduchý. Podle ředitele Soukromé školy výpočetní techniky na pražském Proseku Martina Vodičky je důležité spojit požadavky dítěte i zkušenosti rodičů.
více
Studenti podceňují praxi, pak na to doplácejí
Míra nezaměstnanosti mladých lidí se v Česku pohybuje okolo 20 procent. Volných míst měl Úřad práce k dispozici něco málo přes 40 tisíc, z toho vhodných pro absolventy bylo pouze necelých 10 tisíc. U IT oborů je situace odlišná, záleží však na kvalitě školy i uchazečů.
více
SSŠVT: O informatické obory je zájem, studentů je však stále málo
V novém školním roce nastoupilo do prvních tříd rekordní počet dětí. Netýká se to však středoškoláků, jejich úbytek stejně jako v předchozích letech pokračuje. Ve školním roce 2013/2014 začalo studovat podle ministerstva školství 409,5 tisíc žáků, což představuje o 19,1 tisíc méně než v loňském roce. Úbytek zasáhl i obory IT. více
Uplatnit se jako grafik či programátor? SSŠVT láká nové studenty
Termín podání přihlášek na střední školu se blíží. Ti, kteří se chtějí realizovat v IT oboru, mohou zvolit například Soukromou střední školu výpočetní techniky (SSŠVT) na pražském Proseku. Navštěvují ji žáci ze všech koutů ČR. Přesvědčit se zájemce o tom, že je škola nejlepší volbou, se budou její zástupci snažit již dnes od 17.00 v Den otevřených dveří. více
Soutěž logického myšlení
Vítězem třetího ročníku celostátní soutěže v informatice se stal student Robin Krempaský z Gymnázia a střední odborné školy Orlová-Lutyně. Na druhém místě skončil Matěj Fričl z teplické Základní školy Buzulucká. Bronzovou příčku obsadil Otto Šlegr ze Základní školy Praha 8, Glowackého. Soutěž, která si klade za cíl prohloubení logického myšlení pořádala Soukromá Střední škola výpočetní techniky v Praze. Zúčastnilo se jí přes dva a půl tisíce čtrnácti- a patnáctiletých žáků ze 123 základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. (Tištěné médium)
Kam na střední školu? V kurzu jsou IT obory!
Přestože mají žáci posledních ročníků základních škol na podání přihlášky na střední školu relativně čas, možnost seznámit se s nabídkou dalšího studia budou mít už na prezentačních výstavách i dnech otevřených dveří. Na výstavě Schola Pragensis konané ve dnech 22. až 24. listopadu v Kongresovém centru Praha nebude chybět ani Soukromá střední škola výpočetní techniky, která patří mezi nejvyhledávanější IT školy v Česku. (Tištěné médium)
Přes 100 základních škol z celé ČR se utká ve vědomostech a logice z IT oboru
Dne 15. listopadu (čtvrtek) pořádá Soukromá střední škola výpočetní techniky v Praze (SSŠVT) 1. kolo celostátní soutěže v informatice s názvem IT-SLOT (zkratka Systém Logických Otázek). Do letošního v pořadí 3. ročníku se dosud přihlásilo více jak 1500 soutěžících ze 100 základní škol. Své síly změří v online testu zaměřeného na informační technologie a logické myšlení.
více
Firmy mají zájem o absolventy odborných škol
Žáci posledních ročníků základních škol po celém Česku nemají příliš zájem o odborné vzdělání. Kvůli populačně slabším ročníkům jich navíc stále ubývá. Přitom na trhu práce je největší poptávka po strojních inženýrech a expertech z oboru informačních technologií.
více
Přes celkový úbytek středoškoláků zájem o obor IT roste
Přestože do lavic středních škol v ČR letos poprvé usedlo o 3800 studentů méně než loni, což je zapříčiněno populačně slabšími ročníky, zájem o obory informačních technologií naopak roste. O tom, že chtějí být budoucím „ajťákem“, se letos rozhodlo podle odhadu více než 4000 studentů, což je zhruba o stovku více než loni. více
Kam dál?